1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. ABD: IŞİD'e Karşı Tüm Kesimleri Destekleyebiliriz
ABD: IŞİD'e Karşı Tüm Kesimleri Destekleyebiliriz

ABD: IŞİD'e Karşı Tüm Kesimleri Destekleyebiliriz

ABD yönetimi, Irak'ta IŞİD'e karşı mücadelede tüm kesimleri destekleyebileceklerini ama bunların kesinlikle Irak'ın kontrol ve komutası altında olması gerektiğini belirtiyor.

28 Mart 2015 Cumartesi 11:32A+A-

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon sözcülerinden Elissa Smith, AA muhabirinin, ABD’nin Tikrit’teki operasyonlara destek vermek için ortaya koyduğu şartlar ve ülkedeki Şii gruplarla ilgili sorularını yanıtladı.

Smith, “Bizim söylediğimiz, bunun Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile diğer Iraklı liderlerin söz verdiği gibi tüm Irak vatandaşlarının haklarının güvenceye alınması ve yerel nüfusun korunması çabalarıyla uyumlu şekilde Irak’ın öncülüğünü üstlendiği bir operasyon olması gerektiğiydi” dedi.

Bu durumun Tikrit için de geçerli olduğunu belirten Smith, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırıları başlamadan önce İran destekli Şii milislerinin kentten ayrılmasını kastederek, “Iraklılar da bu koşulları uyguladı” diye konuştu.

Smith, Irak’ın toprak bütünlüğünü sağlama ve IŞİD'i ülkeden çıkarma yönünde Irak hükümetinin yardım çağrılarına yanıt veren "on binlerce Sünni ve Şii gönüllü vatansever" olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Irak hükümeti bu gönüllüleri organize etti. Şu anda halk seferberlik gücü olarak da anılıyor bu. Irak güvenlik güçlerinin komutası altında çalışan bu birimlerden birçoğunun Irak güçleriyle birlikte mücadeleye devam edeceğini anlıyoruz. Halk seferberlik gücünün oynanacağı role Irak hükümeti karar verecek."

Pentagon Sözcüsü Elissa Smith, Iraklıların Tikrit’i kurtarmak için önemli fedakarlıklarda bulunduğunu dile getirerek, "Bizim desteğimizle Iraklıların bu operasyona bağlılığı sürüyor" diye konuştu.

Smith, “Karşı taarruz operasyonları devam ederken Irak güvenlik güçleri, federal polis, peşmerge, gönüllüler, aşiretler gibi IŞİD karşıtı tüm unsurları destekleyebiliriz ama Irak’ın açık kontrol ve komutanlığı, iyi planlama ve yerel liderlerle koordinasyonda ısrar ediyoruz” ifadesini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT