1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. ABD Irak'ta 7 Bin Paralı Asker Bırakıyor
ABD Irakta 7 Bin Paralı Asker Bırakıyor

ABD Irak'ta 7 Bin Paralı Asker Bırakıyor

Irak’ta muharip birliklerini çeken ABD’nin ülkede paralı asker sayısını iki misli arttıracağı bildirildi. Sadece Dışişleri Bakanlığı tarafından kiralanan paralı asker sayısı 7 bine çıkarılacak.

20 Ağustos 2010 Cuma 14:34A+A-

The New York Times gazetesi, ABD Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayanarak geçtiği bir haberde, ABD'nin Irak'ta özel güvenlik şirketlerine bağlı çalışan paralı asker sayısını iki misli artıracağını yazdı.

Haberde, sadece ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından çoğu eski askerlerden oluşan özel güvenlik şirketlerinden kiralanacak paralı asker sayısının 7 bini bulacağı belirtildi.

Söz konusu paralı askerler ABD'nin Irak'taki memurlarının hareket ettiği 5 müstahkem kompleksleri korumakla kalmayacak, ABD vatandaşlarının tehlikeye girmesi durumunda komando olarak eyleme geçecekler.

ABD kanlı geçen 7.5 yıl sonra bugün Irak'taki 40 bine aşkın muharip güçlerini geri çekti. Muharip güçlerin geri çekilmesiyle resmi olarak 'Irak misyonu' bu ay sonu itibariyle sona ermiş olacak.

Böylelikle birçok faaliyet Savunma Bakanlığından Dışişleri Bakanlığına devir edilmiş oluyor. Dışişleri Bakanlığı ise sadece paralı asker sayısını artırmakla yetinmeyecek, Irak'ta kullanılmak üzere daha fazla zırhlı araç da temin edecek.

Bununla birlikte özel güvenlik şirketlerinin kullandığı helikopterlerin sayısı da 7'den 29'a çıkarılacak. Bakanlık şimdiye kadar kullandığı uçak sayısını ise 1'den 3'e çıkaracak.

Irak'ta ABD Savunma Bakanlığı tarafından kiralanan paralı askerler sivil ölümlerle isimlerini duyurdu. Çatışmaların yoğun olduğu 2005-2006 yılında sayıları 50 bini aşan paralı askerler, yol açtıkları sivil katliamlar nedeniyle Bağdat yönetimi tarafından Irak'ta faaliyet göstermeleri yasaklandı. Yasakla birlikte paralı askerlerin çoğu ülkeyi terk ederken, önemli bir bölümü ise ABD güvencesinde ülkede kalmayı sürdürdü.

Paralı askerlerin sayısının yeniden artırılarak, güvenlik sağlama yanında operasyonlarda da kullanılacak olmalarının tepkilere yol açması bekleniyor.

ANF

HABERE YORUM KAT

1 Yorum