Yemen Operasyonuna Dışişlerinden Destek Açıklaması

26.03.2015 13:13
Yemen Operasyonuna Dışişlerinden Destek Açıklaması
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan askeri operasyonu desteklediğini açıkladı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yapılan açıklamada, Husilerin 2201 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararını reddederek hükümet kurumlarından çekilmedikleri anımsatılarak, grubun Cumhurbaşkanı Hadi’nin sığındığı Aden kentine yönelik askeri harekat kınandı.

2011’deki Körfez İşbirliği Konseyi Girişimi ile başlayan siyasi sürecin “rayından çıktığını” söyleyen Türkiye Dışişleri, mevcut durumun “Yemen halkının insani ve ekonomik sorunlarını derinleştireceğini ve bölgede illegal örgütlerin istismar edebileceği bir zemin yaratarak uluslararası barış, istikrar ve güvenliğe tehdit oluşturacağını” ifade etti.

‘Önceden bilgisi verildi’

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Hadi’nin meşruiyetine vurgu yapan açıklamada, Suudi Arabistan’ın Türkiye makamlarına operasyonu önceden haber verdiği ve Türkiye’nin de operasyonu desteklediği yazıldı.

“Harekatın ülkede ortaya çıkan iç savaş ve kaos tehlikesinin önlenmesine  ve meşru devlet otoritesinin ihya edilmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz” diyen Türkiye Dışişleri, Husileri ve “dış destekçilerini” Yemen’de barışı tehdit eden davranışlarından vazgeçmeye çağırdı.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim