1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUUDİ ARABİSTAN

  4. Sisi'nin Sponsoru Siyonist İsrail'i Kınayamadı
Sisi'nin Sponsoru Siyonist İsrail'i Kınayamadı

Sisi'nin Sponsoru Siyonist İsrail'i Kınayamadı

Halka hitap eden Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Gazze'de İsrail'e karşı direnen Hamas'ı terör örgütü ilan etti.

A+A-

Kübra Türk / Yeni Şafak

Suudi Arabistan Kralı Abdullah uzun bir aradan sonra halka hitap etti. Suudi Arabistan'ın devlet kanalı el-Arabiya kanalından canlı yayınlanan konuşmasında Abdullah Gazze'deki İsrail katliamlarına ilişkin ilginç açıklamalar yaptı.

"Hamas terörist" iması

Hamas ve İsrail'e karşı direnenleri üstü kapalı olarak "terörist" ilan eden Abdullah, "Teröristlerin ve terör örgütlerinin yaptığı İslam ile bağdaşmaz" dedi. Terörün ve şiddetin barış getireceğine inanan bir nesilden hayır gelmez mesajını veren Kral Abdullah, 'Terör örgütü' olarak tanımladığı hareketlerin dünyadaki İslam algısını zedelediğini iddia etti.

İsrail'i ağzına bile almadı

Ağzına bir kere bile İsrail kelimesini almayan Abdullah, "Gazze'de insanlık suçu işleniyor" sözleriyle katliamları kınadı. Suudi Arabistan, Mısır ile birlikte İsrail'e Gazze işgali sırasında istihbarat sağlamakla suçlanırken Kral Abdullah, dünyanın bu katliamlar karşısında sessiz kalmasını eleştirmesi dikkat çekti. İsrail'in Gazze'de 25 gündür devam eden katliama ilişkin bugün ilk defa açıklama yapan Kral Abdullah'ın 'Dünyanın sessizliğini' eleştirmesi tepkiye neden oldu. Kral Abdullah şu ifadeleri kullandı: 'Dünyanın bu sessizliğinin hiçbir gerekçesi olamaz. Bu sessizlik yüzünden şiddetten başka birşey bilmeyen bir nesil yetişecek. Biz on yıl önce Riyad merkezli bir 'Terörle mücadele' platformu kuralım diye teklifte bulunduk, ancak uluslararası toplumdan geri dönüş alamadığımız için hayal kırıklığına uğradık'

Darbeci Sisi'ye de sponsoru olmuştu

Suudi Arabistan Kral'ı Abdullah, Temmuz 2013'te Mısır'ın seçilen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye yapılan darbede büyük rol oynamıştı. Kral Abdullah, darbeyi protesto eden sivil halka ateş açan Sisi komutasındaki orduya milyarlarca dolarlık yardım yaparak, 4 binden fazla kişiyi öldüren Mısır ordusunu finanse etmişti. 

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum