1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD, Türkiye Sınırına Füze Rampaları Yerleştirdi!
PYD, Türkiye Sınırına Füze Rampaları Yerleştirdi!

PYD, Türkiye Sınırına Füze Rampaları Yerleştirdi!

PYD, Türkiye sınırında direnişçilerin dış dünya ile tek bağlantı kanalı olan Bab el-Hava kapısını ele geçirmek için harekete geçti. 6 aydır hazırlık yapan örgüt Türkiye’den yönelecek obüs müdahalelere karşı sınıra füze rampaları yerleştirdi.

A+A-

Yılmaz Bilgen / Yeni Şafak

Suriye'de Afrin bölgesinde tek taraflı kanton ilan eden PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD, Türkiye sınırında yaklaşık 60 kilometrelik alanı kontrol ediyor. Sınırın sıfır noktasında onlarca tünel kazan ve dev gözetleme kuleleri inşa eden örgütün, 6 aydır bölgede sürdürdüğü saldırı hazırlıklarında sona gelindi. Suriyeli direnişçilerin dış dünya ile tek bağlantı kanalı olan Bab el-Hava sınır kapısını öncelikli hedef belirleyen örgüt, Türkiye'den yönelecek obüs ve benzeri müdahalelere karşı sınıra sabit ve seyyar füze rampaları konuşlandırdı.

suriye-turkiye_harita.jpg

25 ila 40 Kilometre Arasında Menzile Sahip Füzeler

Hedefinde Hatay'ın Hassa, Gaziantep'in Islahiye ilçeleri ile Kilis ili bulunan füzeler, Kefer Cenne ve Der Ballut bölgesine yerleştirildi. Sabit füzelerin yanında Rusya'dan alınan seyyar füzelerle de saldırı sürecine dönük hazırlıklar tamamlandı. Namluları Türkiye'ye çevrilen füzeler 25 ila 40 kilometre arasında menzile sahip. Sınır boyunda iki sabit ve 6 seyyar füze rampası aktif hâlde bekletiliyor.

IŞİD'i Örnek Alıyorlar

Ocak 2016’dan itibaren Kilis'e 74 füze saldırısı düzenleyen bir diğer örgüt olan IŞİD, PYD'nin sonraki süreçte Türkiye'de bulunan yerleşim birimlerini vurmakta örnek aldığı model olacak. Sınır boyunda Azez ve Bab el-Hava, Atme yönünde ilerleme hedefinde olan örgütün Türkiye tarafından gelecek müdahalelere anında karşılık verme kararı aldığı ve iç kamuoyunda tepki oluşmasını sağlamak amacıyla sivil yerleşim birimlerini vurmayı kararlaştırdığı öğrenildi.

HABERE YORUM KAT