1. HABERLER

  2. HABER

  3. İhlale Sebep Olarak "Olumsuz Hava Koşulları" İddiası
İhlale Sebep Olarak "Olumsuz Hava Koşulları" İddiası

İhlale Sebep Olarak "Olumsuz Hava Koşulları" İddiası

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rusya'ya ait savaş uçağının Türkiye’nin hava sahasını "olumsuz hava koşulları" nedeniyle ihlal ettiğini ileri sürdü.

A+A-

Konaşenkov, konuyla ilgili yaptığı açıklamada: "3 Ekim'de planlı uçuşunu tamamlayan S-30 tipi Rus savaş uçağı, Himeymim hava üssüne dönmek için dağlık alanda manevra yaparken birkaç saniyeliğine Türk hava sahasına girdi. Himeymim üssü, Türkiye sınırına yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunuyor ve piste iniş bazı hava koşullarında kuzey istikametinden gerçekleşiyor." ifadelerini kullandı.

Rusya’ya ait savaş uçağının Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmesinin "olumsuz hava koşulları" nedeniyle gerçekleştiğini iddia eden Konaşenkov, olayın arkasında herhangi bir komplo teorisinin aranmaması gerektiğini savundu.

Konaşenkov, 4 Ekim'de Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği üzerinden Türkiye'ye gerekli açıklamaların iletildiğini belirterek, gelecekte benzer olayların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alındığını kaydetti.

Öte yandan Konaşenkov, Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra eden iki adet F-16 uçağının, milliyeti tespit edilemeyen MIG-29 uçağı tarafından radar kilidini muhafaza etmek suretiyle taciz edilmesine ilişkin: "Bunun Rus hava filosuyla ilişkisi yok. Himeymim üssünde bu tip uçağımız bulunmuyor." dedi.

Türkiye’nin Hava Sahasını İhlal Eden Rusya’ya Ait Uçak F-16'lar Tarafından Önlendi

Dışişleri Bakanlığı, Rusya'ya ait bir savaş uçağının 3 Ekim Cumartesi saat 12.08’de Hatay'ın Yayladağı bölgesinin güneyinde Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiğini bildirmişti. Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, bölgede devriye uçuşu yapan iki Türkiye’ye ait F-16 uçağının önlemesi üzerine Rusya’ya ait uçağın Türkiye’nin hava sahasını terk ettiği belirtilmişti.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı ve söz konusu ihlalin kuvvetle protesto edildiği vurgulanan açıklamada bu tür bir ihlalin tekrarlanmamasının talep edildiği, aksi takdirde yaşanabilecek arzu edilmeyen bir hadiseden Rusya'nın sorumlu olacağının iletildiği ifade edilmişti.

NATO'dan yapılan yazılı açıklamada, müttefiklerin, Rusya’ya ait uçağın Türkiye’nin hava sahasının ihlalini sert bir dille protesto ettiği, NATO'nun hava sahasına yönelik ihlalleri ve baskınları kınadığı bildirilmişti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, Türkiye'nin, hava sahasını ihlal eden Rusya’ya ait uçağın vurma olasılığının bulunduğunu belirterek: "Bu konuda çok endişeliyiz. Bu tam da uyarıda bulunduğumuz türden bir şey." demişti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT