Halep Karanlığa Teslim

27.06.2015 14:07
Halep Karanlığa Teslim
Tarihî kent, IŞİD'in yakıt yollarını kesmesi, Esed rejiminin de elektrik vermemesi nedeniyle geceleri zifiri karanlığa gömülüyor.

Ortadoğu'nun en gözde ticaret merkezlerinden biri olarak nitelendirilen Suriye'nin Halep kenti, âdeta dünyanın en karanlık şehrine dönüştü.

Tarihî kent, IŞİD’in yakıt yollarını kesmesi, Esed rejiminin de elektrik vermemesi nedeniyle geceleri zifirî karanlığa gömülüyor.

Jeneratörlerle İş Yerleri Aydınlatılmaya Çalışılıyor

Ramazan Ayı’nda gece geç saatlere kadar satış yapan esnaf jeneratörlerle iş yerlerini aydınlatmaya çalışırken, kentin büyük bölümünde vatandaşlar herhangi bir saldırı olabileceği endişesiyle araç farlarını dahi açmıyor.

Enkaz Yığını

Rejime ait savaş uçakları ve helikopterlerin direnişçilerin kontrolündeki çarşı, pazar ve toplu ulaşım araçlarına saldırı düzenlemesi nedeniyle halkın göç ettiği kentin, bir zamanlar en hareketli bölgelerinden Kadi Askeri, Bustan el Kasr ile Ma'adi artık enkaz yığını haline gelmiş durumda.

Üç Yıldan Bu Yana Elektrikler Kesik

Ramazan Ayı’nın gelmesiyle rejim güçlerinin sabah ve akşam saatlerinde varil ve vakum bombalı saldırılarını artırdığı kentin Esed güçlerinin kontrolünde olmayan bölgelerine sadece günün belli saatlerinde elektrik veriliyor. Bazı bölgelerde ise 3 yıldan bu yana elektrikler kesik...

Mazot Olmadığı İçin Büyük Sıkıntı Yaşanıyor

Eski Halep bölgesinde meyve sebze satarak geçimini sağlayan Mervan Seyf, AA muhabirine yaptığı açıklamada: "Rejimin saldırıları nedeniyle kent harabeye dönerken Halep de dünyanın en karanlık şehri haline geldi." dedi.

Seyf, elektrik sorununa jeneratörlerle çözüm bulmaya çalıştıklarını ancak mazot olmadığı için de büyük sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

Jeneratörü aydınlatma dışında kullanmadıklarını vurgulayan Seyf, şunları söyledi:

"Mazot olmadığı için karanlıkta yaşıyoruz. Rejim bizim bulunduğumuz bölgeye günde 2 saat elektrik veriyor. Gece elektriklerimiz kesik. Bir yandan rejimin saldırılarından kurtulmak için çabalıyor, diğer yandan da ışıksız dünyaya alışmaya çalışıyoruz."

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim