Cerablus Bayramda Elektriğe Kavuşacak

08.09.2016 10:45
Cerablus Bayramda Elektriğe Kavuşacak
Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında temizlenen Cerablus'a elektrik akışı bayramda yeniden başlayacak.

Cerablus’un savaş nedeniyle yaşanan olumsuz tablodan kurtulmasıyla başta elektrik olmak üzere halkın temel gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik çalışmalara hız verildi. Bu kapsamda, görevli elektrik dağıtım şirketi Türkiye'den Cerablus'a elektrik tedarikine yönelik proje için düğmeye bastı.

AA muhabirinin şirket yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Gaziantep’in Karkamış İlçesi’nden, Cerablus’a götürülecek elektrik için yaklaşık 3 kilometrelik yer altı hattı çalışması yapılıyor.

Proje kapsamında, Cerablus, bayramda elektriğe kavuşacak.

Karkamış Dağıtım Merkezi’nden yüksek gerilim hattıyla alınacak 31,5 kilovoltluk enerji, indirici güç trafolarıyla 20 kilovolt seviyesine düşürülecek. Daha sonra bu enerji yaklaşık 3 kilometre yer altı yüksek gerilim (YG) kablosuyla Cerablus'a verilecek. Söz konusu yer altı hattının yaklaşık 2 kilometrelik kısmı Cerablus sınırları içinde tesis edilecek.

Suriye'yle 4 yıl sonra yeniden

Cerablus'a verilecek elektrikle birlikte 4 yıl aradan sonra Türkiye, Suriye'ye yeniden elektrik göndermeye başlamış olacak.

Türkiye, 2012'nin Ekim ayına kadar Suriye'ye 15 ay boyunca özel sektör eliyle 2,3 milyar kilovatsaat elektrik göndermişti. Bu elektrik akışını 2012'nin Ekim ayında Suriye tek taraflı olarak durdurma kararı almıştı.

Türkiye'nin tüm komşu ülkelerle elektrik sistemi bağlantısı bulunuyor.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim