1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. DOĞU TÜRKİSTAN

  4. Zalim Çin, 2 Uygur Müslümana idam cezası verdi
Zalim Çin, 2 Uygur Müslümana idam cezası verdi

Zalim Çin, 2 Uygur Müslümana idam cezası verdi

Doğu Türkistan'da 2 eski hükümet görevlisi Uygur idam cezasına çarptırıldı. Sincan Yüksek Halk Mahkemesi Başkan Yardımcısı Wang Langtao, gerekçeyi "bir terör örgütüyle komplo kurmak, rüşvet almak ve ayrılıkçı faaliyetlerde bulunmak" olarak açıkladı.

07 Nisan 2021 Çarşamba 17:24A+A-

Çin'in Doğu Türkistan'daki Uygurlar üzerindeki insanlık dışı politikalar ve soykırım uygulamaları devam ediyor. Doğu Türkistan hükümetinin internet sitesinde salı günü yapılan açıklamada, Sincan Adalet Departmanı eski Başkanı Shirzat Bawudun ve Sincan Eğitim Departmanı eski Direktörü Sattar Sawut'a "ülkeyi bölmeye çalışma" suçu nedeniyle iki yıl ertelemeli olarak idam cezası verildiği kaydedildi.

Sincan Yüksek Halk Mahkemesi Başkan Yardımcısı Wang Langtao, bir basın toplantısında, Bawudun'un ülke yönetimine karşı "bir terör örgütüyle komplo kurduğunu, rüşvet aldığını ve ayrılıkçı faaliyetlerde bulunduğunu" söyledi.

Doğu Türkistan İslami Hareketi'ne üyelik suçlaması

Euronews'in Çin resmi ajansı Xinhua'ya dayandırdığı habere göre, Bawudun'un Birleşmiş Milletler tarafından "terör örgütü" olarak kabul edilen Doğu Türkistan İslami Hareketi'nin (ETIM) önemli bir üyesiyle 2003 yılında görüşüp işbirliği yapmaktan suçlu bulunduğunu yazdı.

Sattar Sawut'un ise "etnik ayrılıkçı hareketlerde bulunmak, şiddet ve terör eylemlerine karışmak, Uygur dilinde aşırı dini içerikli yayınlar bulundurmak ve rüşvet" suçlamasıyla aynı cezaya çarptırıldığı aktarıldı.

Mahkeme söz konusu dini yayınların Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'de, 2009'da isyana sebebiyet verdiğini ve bu olaylarda en az 200 kişinin öldüğünü açıkladı.

ÇİN İDAM CEZASINDA BİRİNCİ

Birleşmiş Milletler ve insan hakları örgütleri verilerine göre Doğu Türkistan'da yaklaşık 1 milyona yakın Uygur, Kazak, Özbek ve diğer etnik kökenli azınlık, eğitim adı altında toplama kamplarında zorla çalıştırılıyor. Birçok sivil toplum kuruluşu bu kamplarda Uygurlara yönelik işkence, tecavüz, hükümet lehine propaganda, işçi sömürüsü gibi birçok suçun işlendiğine dair somut kanıtların olduğunu belirtiyor.

Uluslararası Af Örgütü verilerine göre dünyada en fazla idam cezası ve infaz Çin'de uygulanıyor. Resmi olmayan rakamlara göre her sene binlerce kişi ülkede idam ediliyor.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum