1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yunan Adalarındaki Sığınmacılar Pire'de
Yunan Adalarındaki Sığınmacılar Pire'de

Yunan Adalarındaki Sığınmacılar Pire'de

Yunanistan hükümetinin adalardaki sığınmacı krizini çözmek için kiraladığı "Eleftherios Venizelos" adlı yolcu gemisi, Samos ve Midilli adalarından aldığı 2 bin 500 sığınmacıyı Pire limanına getirdi.

31 Ağustos 2015 Pazartesi 16:50A+A-

Çoğunluğu Suriyelilerden oluşan sığınmacılar, gemiden indikten sonra otobüslerle önce Pire'deki metro istasyonuna, ardından da Atina'nın merkezinde bulunan tren garına gidiyor.

Yunanistan'da kalmak istemediklerini belirten sığınmacılar, asıl hedeflerinin buradan başka bir trenle Selanik'e gidip, oradan da Makedonya üzerinden Avrupa ülkelerine ulaşmak olduğunu belirtiyor.

Suriye'deki savaştan kaçtığını söyleyen sığınmacılardan Ahmed, AA muhabirine "Buraya kadar geldim. Bundan sonra da yoluma çıkan bütün engelleri aşacağıma inanıyorum" dedi. 35 yaşında ve inşaat mühendisi olduğunu söyleyen Ahmed, "Yolda hayatta kalabilmek için çok tecrübe edindim, artık hiç bir engel tanımam. İnsanların özgürce yaşayabildiği Avrupa'nın bir ülkesinde sağlıklı bir hayat kurmak istiyorum" diye konuştu.

Kendisinin ve çoğu sığınmacının Yunanistan'ı transit ülke olarak kullandığını söyleyen Ahmed, ilk trenle Selanik'e, oradan da Makedonya üzerinden Avrupa'ya ulaşmayı hedeflediğini ifade etti.

Eşi ve iki çocuğuyla birlikte yola çıkan Suriyeli Abdülehat da ülkesindeki savaş yüzünden her gün bir yakınını kaybetme korkusuyla yaşamaktan bıktığını, çocukları ve eşine iyi bir gelecek sunabilmek için yola çıktığını anlattı.

Avrupa'ya ulaşmanın kolay olmadığını söyleyen Abdülehat, "Suriye'den kaçmadan önce çok düşündüm. Yolculuğun kolay olmadığını daha önce kaçan arkadaşlarımdan biliyorum. Ama Suriye'de de yaşamak hiç kolay değil. Her gün bir yakınımı kaybetme korkusuyla yaşamak istemiyorum. Risk aldım ve ailemle birlikte yola çıktık. Yolculuğun en zor kısmı küçük bir şişme botla Midilli adasına geçmekti. Çocuklarımın ve eşimin korku dolu anları ömür boyu aklımdan silinmeyecek" ifadelerini kullandı.

Sisam, İstanköy, Sömbeki, Sakız ve Midilli adaları, Yunanistan aracılığıyla AB'de mülteci olmayı hedefleyenlerin öncelikli hedefi konumunda bulunuyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamaya göre, yıl başından bu yana Avrupa'ya kaçak yollarla giren kişi sayısı 224 bine ulaştı, bu yıl deniz yoluyla Yunanistan'a gelen göçmen sayısı ise 124 bini buldu. Sadece temmuz ayında 50 bin göçmen Yunanistan'a girdi.

HABERE YORUM KAT