1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Ürdün’e Sığınan 85 Bin Suriyeliye İHH'dan Yardım
Ürdün’e Sığınan 85 Bin Suriyeliye İHHdan Yardım

Ürdün’e Sığınan 85 Bin Suriyeliye İHH'dan Yardım

Suriyedeki katliamdan kaçan Suriyeli mülteciler ve yaralılar yardım bekliyor.

08 Mart 2012 Perşembe 15:59A+A-

Suriye’de yaşanan katliamlardan kaçabilen halk Türkiye, Lübnan ve Ürdün’e sığınıyor. Sadece Ürdün’e yaklaşık 85 bin Suriyeli sığınmış durumda. Bu sayının önümüzdeki günlerde daha da artması bekleniyor. Suriyeli mültecilerin sığındığı diğer bir ülke ise Lübnan. Yaralanan Suriyeliler kaçak yollarla Lübnan’a girerek burada tedavi olmaya çalışıyorlar. Şu an Lübnan’da acil tedavi edilmesi gereken yaklaşık 500 yaralı olduğu belirtiliyor.

Suriye’de şehirlerin kuşatılması ve katliamların her geçen gün artması ile beraber evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısı da büyük bir hızla yükseliyor. Yaşanan çatışmalardan kaçmak için evlerini terk etmek zorunda kalan halk Türkiye ve Lübnan ile birlikte Ürdün’e sığınıyor.

Özellikle Humus, Hama ve Dera şehirlerinden kaçan halk Ürdün’e sığınıyor. Yardım çalışmaları için Ürdün’e giden İHH İnsani yardım Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Osman Atalay, Ürdün’e sığınan Suriyeli mülteci sayısının yaklaşık 85 bin olduğunu söyledi.

Özellikle son 2 aydır Ürdün’ün yoğun bir Suriyeli mülteci göçü aldığını söyleyen Atalay, bölgedeki izlenimlerini şu şekilde anlattı: "Ürdün, Türkiye ve Lübnan ile birlikte en fazla göç alan ülkelerden birisi. Ancak Ürdün devleti bugüne kadar mülteci sayısı konusunda bir açıklama yapmıyordu. Şu an için yetkililer tarafından söylenen rakam 85 bin. Bu kişilerin büyük bir kısmı Humus, Hama ve Dera’da göç etmek zorunda kalanlar. Suriye’den gelen mülteciler daha çok Amman, Mafrak ve Ramsa şehirlerinde ikamet ediyor. Ancak henüz mülteciler için oluşmuş bir kamp yok. Ürdün’e gelen mülteciler 150 ila 250 dolar arasında kiralar ödeyerek kiraladıkları evlerde kalıyorlar."

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Ürdün’e sığınan Suriyeli mültecilere yönelik yardım çalışmalarında bulunduğunu belirten Osman Atalay, yaklaşık 3 bin 500 ailenin sürekli yardıma muhtaç durumda olduğunu söyledi. Çatışmaların şiddetlenmesi ile birlikte ailelerin yanlarına sadece taşıyabilecekleri eşyaları alıp yollara düştüğünü belirten Atalay sözlerine şu şekilde devam etti: “İHH olarak son 10 gündür yoğun bir şekilde Ürdün’e sığınan mülteciler için yardım çalışmaları sürdürüyoruz. Güvenlik sebebiyle buralarda kamp kurulamadığı için insanlar kiraladıkları evlerde yaşıyorlar. Ancak bu evlerde de gıda, halı, yatak, battaniye, ocak, tüp ve mutfak malzemeleri bulunmuyor.”

suriye-urdun-ihh-yardim02.jpg

suriye-urdun-ihh-yardim03.jpg

suriye-urdun-ihh-yardim04.jpg

suriye-urdun-ihh-yardim05.jpg

HABERE YORUM KAT

1 Yorum