1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Türkiye'den Arap Birliği Kararına Destek
Türkiyeden Arap Birliği Kararına Destek

Türkiye'den Arap Birliği Kararına Destek

Türkiye, Arap Birliği'nin Suriye konusunda aldığı kararlara tam destek verdi.

13 Şubat 2012 Pazartesi 12:08A+A-

Arap Birliği gün içindeki Suriye gündemli kritik toplantısında, 24 Şubat'ta, Tunus'ta Suriye'nin Dostları Konferansı düzenlenmesini kararlaştırdı.

Arap Birliği, ayrıca, Suriye'ye Uluslararası Güç gönderilmesi çağrısı da yaptı.

Davutoğlu, tüm bu kararları ve adımları, Tunus Dışişleri Bakanı Abdüsselim ile etraflıca değerlendirdi. Davutoğlu, Tunuslu mevkidaşına, "Böyle bir toplantıya bir bölge ülkesinin ev sahipliği yapacak olmasından memnuniyet duyduk. Sizi destekliyoruz." mesajını verdi.

Davutoğlu, Arap Birliği toplantısı kapsamında alınan Suriye'nin Dostları Konferansı düzenlenmesi kararını da, "Bizim de başından beri destek verdiğimiz bir girişim" şeklinde değerlendirdi.

Davutoğlu, Arap Birliği Dönem Başkanı, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Bin Casim El Sani ile de görüştü. Arap Birliği toplantısı ardından atılacak adımlar ve Suriye'ye ilişkin kararlar, görüşmenin ana gündemini oluşturdu.

Başbakan’dan Esed’e Net Mesaj

Başbakan Erdoğan, Azerbaycan'ın ulusal televizyon kanalında haftalık yayımlanan “Hesabat” programında Azerbaycanlı gazeteci Ganire Ataşova'nın sorularını cevapladı.

"Artık Kalması Söz Konusu Değil"

Suriye'de Esed yönetiminin geldiği noktaya değinen Başbakan, “Kesinlikle artık Beşşar'ın yönetimi bırakması lazım. Bunun başka çaresi yoktur ve artık bu yönetimin kalması da zaten söz konusu değildir” diye konuştu.

Esed'in dürüst davranmadığını söyleyen Başbakan, "Yönetimler kendi halklarıyla ters düştüğü sürece orada kalamazlar. ‘Rusya, İran şu anda kalmamı istiyor’ diye düşünmemeli” dedi.

Rusya ve İran’ı “Seyici Kalmakla” Eleştirdi

Başbakan Erdoğan, Rusya ve İran'ı da Suriye'de yaşanan vahşete seyirci kalmakla eleştirdi.

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum