1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sur Halkı PKK Şiddetine Destek Vermedi
Sur Halkı PKK Şiddetine Destek Vermedi

Sur Halkı PKK Şiddetine Destek Vermedi

HDP'nin sokağa çıkma çağrısına kulak asmayan ve PKK'lı militanlarının caddeleri ateşe vermesine tepkili olan Sur halkı, bölgeyi terk ediyor.

16 Aralık 2015 Çarşamba 15:25A+A-

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağını bahane eden HDP'li grupların kışkırtmaya yönelik çıkardıkları sokak olaylarına polis tarafından yapılan müdahaleden sonra PKK militanları caddelerde ateş yaktı. Civar evlerde balkonlara çıkan halk ise caddelerde olay çıkaran PKK'lılara tepki gösterdi.

Diriliş Postası Gazetesi'ne konuşan Sur esnafından üç çocuk babası Halil İbrahim K, “Evlerimizi terk etmiyoruz, PKK'yle devleti baş başa bırakıyoruz" ifadelerini kullandı.

Şehrin ileri gelen ailelerinden ve geçmiş yıllarda muhtarlık yapmış olan Feyzullah T. ise, olan biteni şu sözlerle dile getirdi:


“Bize serhildan diyorlar, ne başkaldıracakmışız biz. Biz toprağımızı terk etmiyoruz, buraya bir hastalık bulaştı say, doktor tedavi etsin diye müsaade ediyoruz. Düşman işgalinde olsak kalalım savaşalım ve kimin eli silah tutuyorsa hepimiz savunalım. Ama biz diyoruz ki, aradan çekiliyoruz."

“Diyarbakır da vatanım İstanbul da"

Sur ilçesini terk eden, adını vermek istemeyen bir vatandaş da, şunları ifade etti:

“Ben göç etmiyorum. Diyarbakır da benim vatanım İstanbul da Urfa da. Ama buraya gelip memleketi yakanlar nereden göç etmişler onu sormak lazım. Sana yemin olsun bazıları örgüt bile değil. İstanbul'da barınamayan başka örgütçüler gelmiş burada olay yapıyor. Ben sordum birine, kimsin oğlum sen dedim, ne Kürtçe biliyor ne kaçtığı sokağın nereye çıktığını. Kimdir bu adamlar, biz bilmiyoruz."

"Terör örgütü halkı tehdit ediyor"

Üst düzey bir emniyet yetkilisi, “Halk evlerini terk ediyorsa biz sizin kirli faaliyetlerinize alet olmuyoruz demek istiyor. Bizim mücadele gücümüzün sırrı, halkın bu tavrı işte. Teröristler çevrime girdiğinde telsiz kestirmelerini alıyoruz. Siz de dinlediniz edinilen kayıtları, halkı tehdit ediyorlar, cezası bellidir diyorlar; ama serserilerden başkasını alamadılar arkalarına" ifadelerini kullandı.

Bir yılda Van'ı baştan sona yapan devletin Sur ilçesini 6 ayda yapabileceğini belirten Hüseyin T. “Ben geri gelirim, inanıyorum devlet benim zararımı da karşılar" dedi.

Etiketler : , , , , , ,

HABERE YORUM KAT