1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Srebrenitsa'da İnsanlık Vicdanı Katledildi'
'Srebrenitsa'da İnsanlık Vicdanı Katledildi'

'Srebrenitsa'da İnsanlık Vicdanı Katledildi'

Başbakan Davutoğlu, "Srebrenitsa'da sadece oradaki kardeşlerimiz katledilmedi, insanlık vicdanı ve uluslararası hukuk da katledildi" dedi.

11 Temmuz 2015 Cumartesi 03:36A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdiç ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Devlet Kurumları Binası'ndaki toplantıda konuşan Başbakan Davutoğlu, ziyaretinin çok acılı Srebrenitsa soykırımının 20. yılı dolayısıyla gerçekleştiğini ve hüzünlü olduğunu belirtti.

Srebrenitsa'da hayatını kaybedenlere rahmet dileyen, ailelerine taziyelerini sunan Başbakan Davutoğlu, "Srebrenitsa'da sadece oradaki kardeşlerimiz katledilmedi, insanlık vicdanı ve uluslararası hukuk da katledildi" diye konuştu.

Bu olayların ardından geçen 20 yıl sonrası gerekli derslerin alınmasını ümit ettiğini dile getiren Davutoğlu, dünyanın birçok köşesinde benzer acıların hala yaşanmasından büyük üzüntü duyduğunu ifade etti.

"Bosna Hersek'in yanında olmaya devam edeceğiz"

Türkiye'nin Bosna Hersek'e NATO ve Avrupa Birliği üyeliği gibi konularda her türlü desteği vermeye devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu, Türkiye olarak Bosna Hersek ile ekonomik ilişkileri geliştirme konusunda güçlü iradeye sahip olduklarını kaydetti.

"Her zaman Bosna Hersek'in yanında olduk, olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullanan Davutoğlu, gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür ettiği Zvizdiç'i ilk fırsatta Türkiye'de ağırlamaktan mutluluk duyacağını söyledi.

"Kendi kendimizi yargılamalı ve eleştirmeliyiz"

Davutoğlu, "Srebrenitsa Ekonomisi'nin Güçlendirilmesi Projesi"nin Bristol Oteli'nde düzenlenen açılış toplantısında da Srebrenitsa'ya ilk defa 2005 yılında geldiğini belirterek, "O zaman bu kıyımın, soykırımın 10'uncu yılını anıyorduk. Srebrenitsa'da 10 yıl önce işlenmiş büyük insanlık suçunun izleri her yerde görülebiliyordu. Sokaklar trajediyle büyüdü, yürüdükçe o trajediyi içinizde hissedebiliyordunuz" dedi.

Başbakan Davutoğlu, "Bu insanlığa karşı işlenmiş bir suç değil, bu bir grup suçlunun işlediği bir suç değil, uluslararası toplumun da işlediği bir suç, bunu kabul etmemiz gerekiyor. Çünkü o suç, uluslararası toplumun önünde işlendi, Birleşmiş Milletler birlikleri önünde o suç işlendi. Şimdi kendi kendimizi yargılamalı ve kendi kendimizi eleştirmeliyiz. Eğer biz böyle bir Srebrenitsa olayının, dünyanın başka bir bölgesinde tekrar cereyan ettiğini görmek istemiyorsak artık bu vicdanla baş başa kalmamız gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Srebrenitsa'nın ve buradaki insanlar için Türkiye, Birleşik Krallık ve diğer tüm paydaşların, ortak ve umutlu bir geleceğin yaratılması amacıyla çalışacağına işaret eden Davutoğlu, "Önümüzdeki günlerde Ziraat Bankası'nın Srebrenitsa şubesi açılacak, lansmanı da yarın gerçekleştirilecek. Ziraat Bankası'nın yüzlerce şubesi var ama benim için en anlamlısı ve en önemlisi Srebrenitsa'nın şubesi olacak. Çünkü oradaki amacımız kar değil, amacımız 20 yıl önce kaybolmuş olan insan şerefi ve haysiyetine nasıl hizmet edebiliriz? Bunun şiarını benimsiyor olacağız" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, İzzetbegoviç ile görüştü

Törenin ardından Devlet Başkanlığı Konseyi Binası'na geçen Davutoğlu, burada Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç ile bir araya geldi. Davutoğlu, burada görüştüğü İzzetbegoviç ile heyetlerarası görüşmeye başkanlık etti.

Davutoğlu, İzzetbegoviç ile gerçekleştirdikleri heyetlerarası görüşmenin ardından aynı makam aracıyla Milli Tiyatro'ya geldi.

Başbakan Davutoğlu burada Bakir İzzetbegoviç ile "Srebrenitsa Cehennemi" oratoryosunu izledi.

Davutoğlu, Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Mladen Ivanic'in verdiği yemeğin ardından Europe Otel'de Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfınca organize edilen "İyilik Sofrası" yemeğine iştirak etti. 

Etkinlikte, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un yanı sıra Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Bosna Hersek Reis-ul Uleması Hüseyin Efendi Kavazoviç de hazır bulundu.

 

HABERE YORUM KAT