1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Sisi’ye gizli gizli Fransız nişanı takıldı
Sisi’ye gizli gizli Fransız nişanı takıldı

Sisi’ye gizli gizli Fransız nişanı takıldı

Fransa tarafından kırmızı halıda karşılanan darbeci Sisi, gizlice Legion d'Honneur nişanı ile ödüllendirildi.

13 Aralık 2020 Pazar 14:17A+A-

Fatih Demir / HAKSÖZ HABER

Darbeci General Abdulfettah El Sisi geçtiğimiz hafta Fransa’ya gitmiş, Macron tarafından kırmızı halıda karşılandığı için de protesto gösterilerinin hedefine oturmuştu. Geçtiğimiz günlerde de Fransız kanalının sunucusu, Sisi’ye Legion d'Honneur nişanı verildiğini ispatlayan görüntülere ulaştı.

Fransız kanalı TMC’de yayımlanan Quotidien isimli televizyon programının sunucusu Yann Barthes'in, Mısır Cumhurbaşkanlığının resmi sitesinde yayımlanan videoyu bulup paylaşmasıyla beraber gizli yapılan bir tören ve Darbeci diktatörün Fransa tarafından onore edildiği ortaya çıktı.   

Görüntülerde, darbeyle yönetime gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin kırmızı halıyla Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron tarafından karşılanması ve onuruna düzenlenen resmi tören yer alıyor.

Sunucu Barthes, Macron'un basınla paylaşılan resmi programında yer almayan törene ilişkin görüntülerin, sadece Sisi’nin kameramanı tarafından kayıt altına alındığını belirterek, "İlk defa Elysee'de yaşananları otoriter bir rejime ait internet sitesinden öğrenmiş olduk" dedi. Fransızlardan gizli tutulmaya çalışılan görüşmede, Barthes, Sisi'ye Legion d'Honneur nişanı verildiğini de sözlerine ekledi.  

Fransa’nın sömürgeci bir devlet olarak diktatörleri desteklediğini, sömürü düzenini Afrika ve Ortadoğu da intizam haline getirmek istediğini ve bunu çoğu zaman gerçekleştirdiğini herkes bilmesine rağmen kimsenin bunu dile getirmesi kolay olmuyor. Hele de ikiyüzlü 'Batı'nın Fransa’nın bu açıktan sergilediği diktatör sevdalısı haline bir şey demeyeceği de malum. Buna rağmen gizli kapaklı olarak Macron’un, Sisi’yi onurlandırması(!) tarihe önemli bir ikiyüzlülük anı olarak kaydedildi. Fransa'nın tarihine yeni bir utanç vesikası olarak hem de... 

Macron Avrupa’nın şirin ve demokrasi aşığı çocuğu olarak lanse edilirken günden güne eriyen prestiji ile iktidarını dahi elinde tutamaz hale geldi. Fransa sokaklarında Fransız polisleri ile halka şiddet uygulayan “modern demokrat diktatör” Sisi gibi bir diktatörü de onurlandırarak iyice azalan kredisini tüketti.

Bir kez daha gördük ki batının demokrasi naraları tamamıyla söylemden ibaret. Mısır’da gerçekleşen darbeye bile darbe diyemeyen Avrupa, Sisi gibi bir diktatörü gerçekleştirdiği darbe üzerine taltif edebilecek kadar ikiyüzlü de davranabiliyor.     

HABERE YORUM KAT

3 Yorum