1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Sisi cuntasının idam kararları Diyarbakır’da protesto edildi
Sisi cuntasının idam kararları Diyarbakır’da protesto edildi

Sisi cuntasının idam kararları Diyarbakır’da protesto edildi

Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşlarının çağrısıyla düzenlenen eylemde Diyarbakırlı Müslümanlar Cuma namazının ardından Ulu Camii önünde bir araya gelerek Mısır’daki idamların durdurulması çağrısında bulundu.

18 Haziran 2021 Cuma 17:30A+A-

Diyarbakırlı Müslümanlar Mısır’daki idam kararlarını protesto ederek, direnen Mısırlıları selamladı.

“Sisi Cuntasının İdam Kararlarına Lanet, İhvan’a Bin Selam Olsun!”

“Sisi Cuntasının İdam Kararlarına Lanet, İhvan’a Bin Selam Olsun” pankartının açıldığı eylemi Recep Doğru yönetti. Eylemin amacı hakkında kısa bir giriş konuşması yapan Doğru, katliamlara rağmen sivil direniş sergileyen Mısırlı Müslümanların tarih yazdığını ve buna karşı alınan son idam kararlarının da Mısır cuntasının çaresizliğinin örneği olduğunu vurguladı.

“Benna’nın Seyyid’in Takipçileri Zulme Boyun Eğmez”, “Sisi’nin Yağlı Urganı İhvan’ın Değil Adaletin Boynunda!”, “İdam Sehpası Yıldıramaz İhvan’ı” şeklinde dövizlerin taşındığı eylemde “Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları” adına ortak bir basın açıklaması okundu.

“İdam Sehpası Yıldıramaz İhvan’ı”

Açıklamanın zaman zaman “İdam Sehpası Yıldıramaz İhvan’ı”, “Zalimler Allah'a Hesap Verecek”, “Katil Sisi Hesap Verecek”, “Diktatörler Yenilecek İslami Direniş Kazanacak”, “Bir Musa Gelecek Firavun'u Yenecek”, “Yaşasın Ümmet Dayanışması” gibi sloganlarla ve tekbirlerle kesildiği eylemde, topluluk adına basın açıklamasını Şafak-Der Başkanı Mehmet Şimşek okudu.

20210618132624-img-1429.jpg

BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ:

İDAM SEHPALARI DİRENİŞİ DURDURAMAZ

Mısır’daki Hukuksuz İdam Kararlarına Karşı Çıkalım!..

 

18 Haziran 2021

Haksız ve hukuksuz idam kararları bu hafta başında Mısır Yargıtay’ı tarafından onanmış bulunan 12 kardeşimizin yanında saf tuttuğumuzu beyan etmek, kendileri en ağır şekilde cezalandırılması gerekirken adalet ve özgürlük isteyen mazlumları cezalandırmaya kalkan zalimleri telin etmek için bugün burada toplanmış bulunmaktayız.

Mısır’da seçimle iş başına gelen ilk ve meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 3 Temmuz 2013 günü Sisi cuntasının alçak darbesiyle devrilmiş, yönetimi cunta ele geçirmişti. Bu zulme karşı çıkan yüzbinler Rabia ve Nahda meydanlarını doldurmuş, şiddet eylemine başvurmadan bütün dünyanın gözü önünden barışçıl tepki ve itirazlarını dile getirmişlerdir. Darbeci cunta bütün dünyanın gözleri önünde 14 Ağustos 2013’te Mısır tarihinin en kanlı müdahalesi gerçekleştirmiş ve aynı gün 1.000 den fazla sivil insan katletmiştir. Devam eden günlerde de darbeci cunta sivil insanları katletmeye devam etmiştir. Esma Biltaci ve onun gibi pek çok sivil doğrudan nişan alınarak şehid edilmiştir. Meydanlarda toplanlarındam on binlercesi göz altına alınmış ve darbeci cuntanın kontrolünde meşru olmayan mahkemeler tarafından tuuklanmışlardır. Bu mahkemelerde yargılanan ve ihvan hareketinin üst düzey yetkilileri olanların büyük bir kısmı hakkında idam kararı verilmiş bir kısmı ise müebbet hapse çarptırılmışlardır.

Rabia Meydanında darbeyi protestosto ettikleri için haklarında idam kararı verilen 12 kişi hakkında Mısır Yargıtay’ı 14 Haziran 2021 tarihinde idam kararlarını onadı ve infazlarına karar verdi. Aralarında şehit Esma’nın babası Hürriyet ve Adalet Partisi genel Sekreteri Muhammed Biltaci, eski Gençlik ve Spor Bakanı Usame Yasin, Prof. Dr. Abdülrahman Elbar ve Saffet Hicazi gibi isimlerin yer aldığı 12 kardeşimiz, yıllarca ellerinden alınan özgürlüklerinin yanında şimdi de canlarından olmanın kıyısındalar.

Barışçıl protesto yapan siviller aleyhine verilen haksız, hukuksuz ve vicdansız kararları şiddetle kınıyoruz. Despotik, zalim ve alçak darbecileri mazlum Mısır halkına karşı giriştikleri bu zülümleri sebebiyle lanetliyoruz. İdam kararları ve bu kararların infaz edilmesi Mısır’daki vahşetin tescilidir. Darbeci cuntanın zülmüne sessiz kalmayan, meydanları terk etmeyerek şehit olanlar bütün dünyaya zülmü teşhir etmişlerdir. Yargı önünde hesap vermesi gereken mazlum Mısır halkı olmayıp, darbeci cuntacılardır.

Haklı olanları cezalar susturamaz, gerçekleri darbeciler örtemez. Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesi idam cezaları ile teslim alınamaz. Milletin seçtiklerini darbeciler yargılanamaz. Siyasi kararlarla özgür düşünce ve sivil siyaset esir alınamaz. Baskı, dayatma, Yargılama ve İdam sehpaları haklı ve meşru direnişi durduramaz.

İntikama veya toplumsal muhalefeti sindirmeye dönük olan bu siyasi idam kararları yok hükmündedir. Hiçbir meşruiyeti olmayan zalim Sisi cuntası ve mahkemeleri, emperyalistlerin açık veya örtülü desteği ile zülümlerine devam etmektedirler.

Bizler adil şahitlik görevimizi yerine getiriyor ve kardeşlerimizin yanında, zalimlerin karşısında olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz.

İslam coğrafyasında zalimlere karşı hak ve adaletten yana tavır alan iktidara çağrı yapıyoruz; Mısır yargısının aldığı bu haksız kararlara karşı, Mısır devleti ile siyasi-ekonomik ilişkileri düzeltmek adına sessiz kalmayın. Haksız ve Hukuksuz İdam kararlarına karşı tepki verin.  

Ayrıca, Mısır'ın halk tarafından seçilen ilk ve meşru Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin Sisi cuntası karşısındaki baş eğmeyen ilkeli duruşu hafızalarımıza kazındı. Mursi, 2 yıl önce tağutlar karşısındaki sebatkar tutumunu tüm dünyayı şahit kılarak Hakk’a yürüdü. Şehadetinin 2. yılında Muhammed Mursi’yi de rahmetle anıyoruz!

Rabbimiz izzetle, şerefle direnen kardeşlerimizi hem bu dünyada hem ahirette mükâfatlandırsın.

Onlara bu zulümleri reva gören darbeci Sisi cuntası başta olmak üzere, iç ve dış tüm işbirlikçilerini kahreylesin.

Rabbimiz Filistin’den Mısır’a, Suriye’den Doğu Türkistan’a, Arakan’dan Irak’a tüm mazlum ve mağdur kardeşlerimize sabır ve zafer versin.

Ey Rabbimiz! Onları ve liderlerini sana havale ediyoruz, onlar azdılar ve kibirlendiler  kardeşlerimizi katlettiler, Allahım bize şaşılacak kuvvetini göster, Bedir’de Hendek’te, Huneyn’de Rasulüne yardım ettiğin gibi Mısırlı kardeşlerimize de yardım et. Onları katından destekle, ayaklarını dininde sabit kıl, üzerlerine rahmetini yağdır. Yüce Kur’an hürmetine kafirlere, fasık ve zalimlere karşı tüm İslam alemine ve bizlere yardım et.

Bizleri dilsiz şeytanlar olmaktan koruyup, Hakkın, haklının yanında saf tutanlardan ve adil şahitlerden eyle!

Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları

20210618132549-img-1425.jpg

20210618132723-img-1433.jpg

20210618132206-img-1415.jpg

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum