1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Sığınmacıların Yunan Adalarına Geçişindeki Artış Devam Ediyor
Sığınmacıların Yunan Adalarına Geçişindeki Artış Devam Ediyor

Sığınmacıların Yunan Adalarına Geçişindeki Artış Devam Ediyor

Türkiye'den Yunan adalarına geçen, aralarında çok sayıda Suriyeli sığınmacının da bulunduğu göçmenlerin sayısında son iki ayda önceki iki aya göre yüzde 90'a varan artış kaydedildi.

06 Ekim 2016 Perşembe 13:48A+A-

AA muhabirinin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Yunanistan resmi makamlarından derlediği bilgilere göre, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) mutabakatının ardından neredeyse durma noktasına gelen düzensiz geçişler, mutabakatın geleceğine ilişkin soru işaretlerinin arttığı ağustos ve eylül aylarında yüzde 88 oranında arttı.

Mutabakatın uygulanmaya başladığı mart ayından itibaren Suriye, Irak, Pakistan, Afganistan ve Cezayir gibi ülkelerden gelen göçmenlerin Türkiye'den Yunan adalarına düzensiz geçişlerinde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 97 azalma olmuştu.

Haziran ayında göçmen sayısı bin 554 ile 2015'ten bu yana en düşük seviyesine inmişti. Ancak bu aydan sonra düzensiz geçişlerde azımsanmayacak bir artış görüldü.

Temmuz ayında bin 920'ye ulaşan göçmen sayısı, ağustosta ise neredeyse iki katına çıkarak 3 bin 447'ye yükseldi. Eylül ayında ise bu sayı, 3 bin 80 oldu.

Böylece mutabakat sonrası dönemde, eylül ve ağustos aylarında, haziran ve temmuz aylarına göre yüzde 88'lik bir artış görüldü. Günlük en yüksek geçiş ise 462 kişiyle 29 Ağustos'ta yapıldı.

Bu arada, ekim ayının ilk dört gününde 561 göçmen, Yunan adalarına geçiş yaptı. Bu rakam, eylül ayının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yaklaşık yüzde 30'luk bir artışa işaret ediyor.

HABERE YORUM KAT