1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Sahada başka, diplomaside başka oynamayı seven Rusya'dan “Dağlık Karabağ'da taraf tutmuyoruz” yalanı
Sahada başka, diplomaside başka oynamayı seven Rusya'dan “Dağlık Karabağ'da taraf tutmuyoruz” yalanı

Sahada başka, diplomaside başka oynamayı seven Rusya'dan “Dağlık Karabağ'da taraf tutmuyoruz” yalanı

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzia, ''Türkiye, açıkça Azerbaycan'ı destekliyor, bunu biliyoruz ancak bu bizim Ermenistan'ı Azerbaycan karşısında desteklediğimiz anlamına gelmiyor, durum böyle değil." dedi.

02 Ekim 2020 Cuma 02:05A+A-

HAKSÖZ-HABER

Rusya aynı Rusya. Sahada başka, diplomaside başka. Suriye’de olduğu gibi Libya’da da sahada darbecileri ve zorbaları destekleyip patronluk yapar, el altından her türlü imkanı aktarır ama iş diplomasiye gelince sahadaki pisliğini inkar etmeyi de ihmal etmez. Gözünüzün içine baka baka yalan söyler. Suriye’den Libya’ya paralı lejyonerler sevk ettiğini, paralı asker çetesi Wagner ile hiçbir ilişkisinin olmadığını öne sürmeyi, üzerine basa basa yalan söylemeyi prensip edinir.

Şimdi de yüzüne kapanan Gürcistan kapısından ötürü müttefiki İran üzerinden Ermenistan’a ve işgal altındaki Karabağ’a askeri destek takviyesinde bulunduğunu göz ardı ediyor, diplomatik beyanlarıyla göz boyamaya devam ediyor. Karabağ’ın işgal edilip Ermenistan’a peşkeş çekilmesinde de, bugünkü Ermenistan-Azerbaycan geriliminde de hâşâ hiçbir dahli olmamıştır! Ermenistan’ı savunmadığı ve Azerbaycan’ın karşısında olmadığı gibi Karabağ’da da taraf değildir! Tek derdi ve tüm gayreti Azerbaycan-Ermenistan arasındaki gerilimin dinmesinden ibarettir!

Buyurunuz, yalan sofrasında servis edilen son ikrama!

Yerseniz tabi!

*

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ''Türkiye, açıkça Azerbaycan'ı destekliyor, bunu biliyoruz ancak bu bizim Ermenistan'ı Azerbaycan karşısında desteklediğimiz anlamına gelmiyor, durum böyle değil. Biz adil bir çözüm, ateşkes, çatışmaların son bulması ve her iki ülkenin bu gerginliği son vermesini destekliyoruz.'' dedi.

Rusya, BM Güvenlik Konseyi ekim ayı dönem başkanlığını devraldı. Rus Büyükelçi Nebenzia, BM Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

AA muhabirinin Rusya'nın uluslararası hukuka ve BM Genel Kurulu kararına göre Ermenistan'a işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilme çağrısı yapıp yapmayacağı sorusuna Nebenzia şu yanıtı verdi:

''Dağlık Karabağ'daki sorun bizim için büyük bir endişe kaynağı ve endişemiz sınırımıza çok yakın olduğu için değil Moskova'nın her iki ülkeyle de özel ilişkileri olduğu için. Yaşananlara üzülüyoruz. Ağır bedeller ve ağır can kayıplarının olduğu büyük ölçekli askeri çatışmanın ortasında BM Genel Kurulu kararının tam olarak uygulanmasını bekleyemezsin.''

Dağlık Karabağ sorununun yıllardır görüşüldüğünü ve kabul edilmeye çok yakın tekliflerin kabul görmediğini belirten Nebenzia, ''Her şeyden önce yapılması gereken çatışmayı derhal durdurmak ve müzakerelere dönmek. Biz ara buluculuk teklif ettik. Dışişleri Bakanı Lavrov da taraflara Moskova'da görüşmeyi teklif etti'' dedi.

Krizin ''Türkiye ve Rusya'yı farklı tarafları destekleyen ülkeler olarak karşı karşıya getirdiği'' yönünde bir soruya ise Nebenzia şöyle cevap verdi:

''Türkiye, açıkça Azerbaycan'ı destekliyor, bunu biliyoruz ancak bu bizim Ermenistan'ı Azerbaycan karşısında desteklediğimiz anlamına gelmiyor, durum böyle değil. Biz adil bir çözüm, ateşkes, çatışmaların son bulması ve her iki ülkenin bu gerginliği durdurmasını destekliyoruz.''

 

HABERE YORUM KAT