1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Putin ve Trump, Rusya-ABD İlişkilerini Konuştu
Putin ve Trump, Rusya-ABD İlişkilerini Konuştu

Putin ve Trump, Rusya-ABD İlişkilerini Konuştu

Rusya Devlet Başkanı Putin, yeni ABD yönetimi ile “eşitlik, karşılıklı saygı ve birbirinin iç işlerine karışmama” prensipleri temelinde diyalog kurmaya hazır olduğunu dile getirdi.

15 Kasım 2016 Salı 08:26A+A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin 45’inci başkanı seçilen Donald Trump ile telefonda görüştü.

Kremlin Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Putin, seçimleri kazanmasından dolayı Trump’ı tebrik ederek, yeni ABD yönetimi ile “eşitlik, karşılıklı saygı ve birbirinin iç işlerine karışmama” prensipleri temelinde diyalog kurmaya hazır olduğunu dile getirdi.

AA’da yer alan habere göre, Rusya-ABD ilişkilerinin son derece yetersiz bir seviyede olduğuna dikkat çeken, ilişkilerin normalleşmesi ve yapıcı iş birliğine dönülmesi için ortak çalışılması gerektiği üzerinde duran Putin ve Trump, ticârî-ekonomik iş birliğini geliştirerek ikili ilişkileri sağlam bir temele oturtmanın önemine vurgu yaptı.

Suriye’de yaşananların da değerlendirildiği görüşmede Putin ve Trump, “bir numaralı ortak düşman olan uluslararası terörizmle mücadele”de iş birliği yapılması konusunda ortak fikir beyan etti. (Tıklayın: Trump: Esed’i Desteklemek Şu An İçin En İyi Yol)

Açıklamada, Putin ve Trump’ın, telefon temaslarını sürdürme ve ileride yüz yüze görüşme gerçekleştirme konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT