1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. DOĞU TÜRKİSTAN

  4. Pompeo: Çin, Sincan'da 'soykırım' yapıyor
Pompeo: Çin, Sincan'da 'soykırım' yapıyor

Pompeo: Çin, Sincan'da 'soykırım' yapıyor

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde "soykırım" ve "insanlığa karşı suç işlediği" sonucuna vardıklarını açıkladı.

20 Ocak 2021 Çarşamba 11:24A+A-

ABD Başkanı Donald Trump'ın görev süresinin bitimine 24 saat kala, Çin'e yönelik yeni bir adım geldi. 

Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, son 4 yıldır Çin'in Uygur halkına yönelik davranışlarını özel bir dikkatle incelediklerini belirterek, "Mevcut gerçeklerin dikkatli bir şekilde incelenmesi sonucunda, Mart 2017'den bu yana, Çin Komünist Partisinin yönetimi altındaki Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan'daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı suç işlediği sonucuna vardım" ifadesini kullandı.

Bölgedeki incelemelerinin sürdüğünü vurgulayan Pompeo, "Aynı şekilde elimizdeki verilere bakarak, Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan'daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı soykırım işlediği sonucuna vardım. Bu soykırımın devam ettiğine ve Çin yönetiminin Uygur halkını yok etmeye yönelik sistematik bir girişimine tanıklık ettiğimize inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

İNGİLTERE’DEN ÇİN’E TİCARİ YAPTIRIMLAR GELEBİLİR 

İngiltere'de hükümet, İngiliz mahkemelerinin Çin'in Uygur Türklerine soykırım uyguladığına dair bir karar alması durumunda iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin azaltılmasını gerektirecek bir yasal düzenleme için tekrar harekete geçti. İngiliz mahkemesi, öneri kabul edilirse Çin'in Uygur Türklerine karşı soykırım uyguladığı iddiaları hakkında karar verebilecek.

DEĞİŞİKLİK TEKRAR MECLİSTE

The Guardian'da yer alan habere göre, İngiliz mahkemelerinin Çin'in Uygur Türklerine soykırım uyguladığına dair bir karar alması durumunda iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin azaltılmasını gerektirecek yasal düzenleme Avam Kamarasında tekrar görüşülecek. Daha önce yasaya soykırım değişikliği eklendiği için Lordlar meclisinden dönmüştü.

 

Kaynak: Karar

HABERE YORUM KAT

1 Yorum