1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK Saldırılarında Yeni Yöntem: Hendek Açma
PKK Saldırılarında Yeni Yöntem: Hendek Açma

PKK Saldırılarında Yeni Yöntem: Hendek Açma

Baskı ve tehditle el koydukları iş makinelerini yollarda "hendek" açmakta kullanan PKK örgütü mensupları, ulaşımdan mahrum bıraktıkları bölge halkına korku salıyor.

14 Ağustos 2015 Cuma 17:16A+A-
Bölgedeki güvenlik birimlerine, kamu binalarına ve lojmanlara roketatarlar ve uzun namlulu silahlarla saldıran PKK mensupları ve örgütün şehir yapılanması YDG-H üyeleri, son zamanlarda kent merkezlerinde ve illerin bağlantı yollarında açtıkları "hendek"lerle farklı bir yönteme başvuruyor.
 
Hendek açmakta kullandıkları iş makinelerine zorla el koyan ya da bölge belediyelerine yaptıkları asılsız ihbarlarla kepçelerin bulundukları bölgeye götürülmesini sağlayan PKK militanları, kent merkezlerindeki mahalle girişlerine ve ana yollara kazdıkları hendeklerle farklı saldırı planlarını devreye sokmaya çalışıyor.
 
Başta güvenlik güçleri olmak üzere halka yönelik saldırılarıyla da ülkenin huzurunu baltalayan PKK örgütü mensupları, hem asker ve polisin olaylara müdahalesini engellemek hem de mutfak tüpleriyle tahrip gücü artırılan patlayıcı düzeneği yerleştirmek için yollara "hendek" açma yöntemini seçiyor.
 
Kimi zaman hendekleri kapatmak için bölgeye giden güvenlik güçlerine pusu kuran militanlar, kimi zaman da açtıkları hendeklere döşedikleri tahrip gücü yüksek patlayıcıları, güvenlik güçlerinin geçişi sırasında infilak ettiriyor.
 
PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H mensuplarının açtığı hendeklere yerleştirilen patlayıcılar nedeniyle şimdiye kadar bir polis öldü, 4 vatandaş hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.
 
Belediyenin kepçesi kullanıldı
 
Van'ın Hacıbekir Mahallesi'nde hendek açmak için Edremit Belediyesine ait kepçeyi kullanan ve olay yerine giden polisle çatışan PKK'lıların, iş makinesini, "Ölü var, mezar kazılması gerekiyor" diye ihbarda bulunarak gasbettikleri öne sürüldü.
 
Olayla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan Edremit Belediyesi Fen İşleri Müdürü U.C. ve garaj amiri İ.K, çıkarıldıkları mahkemece "terör örgütü üyesi olmak" ve "terör örgütüne bilerek, isteyerek yardım etmek" suçlarından tutuklandı.
 
Van'ın Bahçesaray ilçesindeki Karabet Geçidi'nde de tehdit ve baskıyla el koydukları iş makinesini kullanan PKK'lılar, yerleştirdikleri patlayıcıyı 2 zırhlı polis aracının geçişi sırasında infilak ettirdi. Saldırıda herhangi bir zayiat meydana gelmedi. 
 
Kepçe operatörü PKK'lı çıktı
 
Patlamalar, patlamaya hazır halde bulunan düzenekler ve açılan hendeklerle gündeme gelen Hakkari-Çukurca karayolunda 4 gündür ulaşım sağlanamıyor.
 
Gasbettikleri kepçeyle 80 kilometrelik Hakkari-Çukurca karayolunun yaklaşık 20 kilometrelik bölümünü açtıkları hendeklerle ulaşıma kapatan militanlar, hendeklere ve bölgedeki çığ tünellerine yerleştirdikleri çok sayıdaki tahrip gücü yüksek el yapımı patlayıcılarla da halka korku salıyor.
 
Çukurca ve ilçeye bağlı köylerde yaşayan insanların Hakkari ile ulaşımını kesenlere yönelik operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri, Şine Köprüsü yakınlarında iş makinesiyle hendek açan "Andok" kod adlı PKK militanı Barış Tekçe'yi öldürdü. Güvenlik güçleri, şimdiye kadar karayoluna yerleştirilen tahrip gücü yüksek 5 patlayıcıyı etkisiz hale getirdi.
 
Şırnak'ın Silopi, Cizre ve İdil, Diyarbakır'ın Silvan, Mardin'in Nusaybin ilçesi ile Siirt, Van ve Hakkari'de PKK tarafından kazılan hendeklerin bir kısmı güvenlik güçlerinin müdahalesiyle kapatıldı, PKK örgütü mensupları, polise taş, molotofkokteyli ve uzun namlulu silahlarla saldırdı.
 
Hendeklerin açıldığı bölgelerde yaşayan vatandaşlar da araç giriş çıkışının engellenmesi ve yerleştirilen patlayıcılar nedeniyle hem korku hem de büyük mağduriyet yaşıyor.
 
(AA)

HABERE YORUM KAT