1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Paraguay da Tel Aviv’deki Elçiliğini Kudüs’e Taşıdı!
Paraguay da Tel Aviv’deki Elçiliğini Kudüs’e Taşıdı!

Paraguay da Tel Aviv’deki Elçiliğini Kudüs’e Taşıdı!

Güney Amerika ülkesi Paraguay, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Orta Amerika ülkesi Guatemala’nın ardından Kudüs’te büyükelçilik binası açan üçüncü ülke oldu.

22 Mayıs 2018 Salı 10:17A+A-

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Guatemala’nın ardından Güney Amerika ülkesi Paraguay da Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdı.

Euro News Türkçe’de yer alan habere göre Paraguay’ın Kudüs’teki büyükelçiliği yapılan resmî törenin ardından hizmete açıldı.

Açılış törenine, Paraguay Devlet Başkanı Horacio Cartes ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yanı sıra İsrailli bazı bakanlar katıldı.

Paraguay, ABD ve Guatemala’nın ardından Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan üçüncü ülke oldu.

ABD’nin Kudüs’teki büyükelçiliği 14 Mayıs’ta Başkan Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner ile kızı Ivanka Trump’ın da katıldığı törenle açılmıştı.

Abluka altındaki Gazze sınırında ABD’nin Kudüs’teki büyükelçiliğinin açıldığı gün, hem büyükelçiliğin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması hem de işgalci İsrail’in kuruluş yılı olan Nekbe’yi (Büyük Felaket) anmak için düzenlenen gösterilerde İsrail askerlerinin saldırıları sonucu 60’tan fazla Filistinli hayatını kaybetmiş, binlerce Filistinli de yaralanmıştı.

Orta Amerika ülkesi Guatemala ise ABD’nin ardından 16 Mayıs’ta Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşımıştı.

Filistin, Paraguay'ın Kararını Kınadı

Filistin, ABD ve Guatemala’nın ardından Güney Amerika ülkesi Paraguay’ın da Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını kınadı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Atılan adım uluslararası kanunların ihlalidir.” denildi.

Öte yandan, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Hanan Aşravi de Paraguay’ın Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki gösterdi.

Aşravi yaptığı yazılı açıklamada, “Atılan bu sorumsuz adım, uluslararası kararlara yönelik açık bir ihlaldir.” ifadesini kullandı.

Paraguay Devlet Başkanı Horacio Cartes’e “kararından vazgeçmesi” için çağrıda bulunan Aşravi, Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Bağlantısızlar Hareketi’ne üye ülkeler ile uluslararası kanunlara saygı gösteren tüm devletlerden “İsrail’i destekleyen ülkelerle ilişkilerini kesmelerini” istedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum