1. HABERLER

  2. HABER

  3. Özkök'e "Cumhurbaşkanına Hakaret" Suçundan Dava
Özkök'e "Cumhurbaşkanına Hakaret" Suçundan Dava

Özkök'e "Cumhurbaşkanına Hakaret" Suçundan Dava

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök hakkında, köşe yazısında yer alan ifadeleri nedeniyle “cumhurbaşkanına basın yoluyla hakaret etmek” suçundan 1 yıl 4 aydan 5 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

27 Kasım 2015 Cuma 16:33A+A-

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili Kadir Yılmaz tarafından hazırlanan iddianamede, Özkök'ün, 3 Eylül 2015'te Hürriyet gazetesinde yer alan köşe yazısında kullandığı ifadelerden dolayı soruşturma başlatıldığı belirtildi.

İddianamede, Özkök'ün avukatına davetiye gönderildiği ancak şüphelinin savcılığa gelmediği, savunmasını yapmadığı ve delillerini sunmadığı kaydedildi.

Soruşturmaya konu yazıda şüphelinin cumhurbaşkanından söz ederken toplumda kabul görmeyen ifadeler kullandığı ve muhatabını küçük düşürdüğünün açık olduğu vurgulanan iddianamede, “Değerlendirilmesi gereken husus, bu sözlerin eleştiri sınırları içinde kalıp kalmadığıdır. Yazının amacı ve şüphelinin kastı, şüphelinin savunması alınamadığı için belirlenememiştir. Söz konusu yazıda yer alan ifadeler, soruşturma makamınca görüş açıklama ve eleştiri sınırını aşan ifadeler olarak değerlendirilmiştir.” denildi.

“İfade Özgürlüğü Olarak Değerlendirilmemeli”

İddianamede, yazıdaki sözlerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin “ifade özgürlüğü”nü düzenleyen 10. maddesi kapsamında değerlendirilmemesi gerektiği belirtilerek, genel olaylar ve siyasi tartışma konularında yazılar yazılabileceği, bunun demokratik toplumun önemli bir işlevi olduğu kaydedildi.

İddianamede, Özkök'ün yazısındaki ifadelerin kabul edilebilir eleştiri sınırlarını aştığı ve cumhurbaşkanının kişisel haklarına haksız saldırı niteliği taşıdığının kabul edilmesi gerektiği aktarılarak, Özkök'ün “cumhurbaşkanına basın yoluyla hakaret etmek” suçundan 1 yıl 4 aydan 5 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Hakkındaki iddianame Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen Özkök'ün yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

AA

HABERE YORUM KAT