1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. O Zaman Mahkemeleri Kapatın Sayın Soylu! 
O Zaman Mahkemeleri Kapatın Sayın Soylu! 

O Zaman Mahkemeleri Kapatın Sayın Soylu! 

Soylu’nun beraat alan kişinin görevine niçin dönemediğiyle ilgili soruya verdiği cevap mevcut konjonktürdeki siyasal zihniyetin hukuk devleti perspektifiyle ilişkisizliğini ortaya koymakta. 

01 Aralık 2019 Pazar 17:39A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bir kişi mahkemeden beraat almışsa görevine neden dönemiyor?” sorusunu cevaplandırdı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan akla ziyan açıklamalar şöyle: 

"Çok basit. 15 Temmuz akşamını hep beraber hatırlayalım. Bugün Türkiye Cumhurbaşkanı yaşıyor değil mi? Yaşamama ihtimali var mıydı? Yani Cenabı Allah'ın bir takdiri bugün yaşıyor. Allah muhafaza o gün başka bir olayla karşı karşıya kalsaydık, bugün ne olurdu ve bugün kimler olurdu? Biz bir istihbarat örgütünden bahsediyoruz. Bir devleti teslim almaya çalışan bir örgütten bahsediyoruz. Türkiye'deki yargıyı, emniyeti, istihbaratı, Türk Silahlı Kuvvetlerini, radyoyu, medyayı, televizyonu, üniversiteleri hatta örgütlü tüm teşkilatların içine giren, hayatın bütün alanlarını etkilemeye çalışan, kimini insanlık maskesiyle, kimini sivil toplum örgütü maskesiyle, kimini elindeki yargı veya devletin birtakım güçleri vasıtasıyla etki altına almaya çalışan bir yapıdan bahsediyoruz.

Bu yapının kendine ait bir aklı da var. Bu yapının içerisinde olanların tamamı bir somut belge üretmiş midir? Buna kimse 'Evet' diyemez. Belge üretenlerin tamamıyla ilgili 500 bini aşkın insanla ilgili adaletin ve mahkemenin karşısına çıkardık. Elbette ki güvenmeyeceğim. Herkes devletin içine girmek zorunda mı? Türkiye 15 Temmuz gibi bir darbeyle, bir terör eylemiyle karşı karşıya kalmış, devlet temkinli olmayacak mı? Her şeye Anayasa Mahkemesinin gözüyle bakıyor değilim, kimse kusura bakmasın. Belki onlar 15 Temmuz'u unutmuş, Türkiye'yi başka bir noktaya götürmek istiyor olabilirler. Ama biz 15 Temmuz'u unutmadık. Bırakın İçişleri Bakanı olarak bu ülkenin bir ferdi olarak unutmadık, unutamayız da, unutulamaz da 15 Temmuz." 

HABERE YORUM KAT

10 Yorum