1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Müslüman Kardeşler "aktif siyasetten" çekilme kararı aldı
Müslüman Kardeşler "aktif siyasetten" çekilme kararı aldı

Müslüman Kardeşler "aktif siyasetten" çekilme kararı aldı

Müslüman Kardeşler Rehberlik Konseyi Başkanı İbrahim Münir, siyasi mücadele girişimlerinin artık sürmeyeceğini ilan etti.

30 Temmuz 2022 Cumartesi 11:44A+A-

Mısır'da Sisi yönetimince "yasa dışı terör örgütü" olarak tanımlanan Müslüman Kardeşler (İhvan el Muslimin), ülkede geniş destek görmesine rağmen "yeni bir siyasi mücadeleye başvurmayacaklarını" açıkladı.

Müslüman Kardeşler Rehberlik Konseyi Başkanı İbrahim Münir Reuters'a verdiği demeçte, demokratik seçimler dahil herhangi bir güç mücadelesine dahil olmayacaklarını duyurdu.

1950'li ve 60'lı yıllarda hapse atılan Münir, (Şiddeti) tamamen reddediyor ve şiddeti Müslüman Kardeşler ideolojisinin dışında görüyoruz. Silah yoluyla şiddeti de Mısır'da herhangi bir güç mücadelesini de kabul etmiyoruz." diye konuştu.

Devletin siyasi partiler arasında seçimleri organize etse bile buna katılmaktan imtina edeceklerini söyleyen 85 yaşındaki Münir, bu adımın tamamen kendilerince atıldığına parmak bastı.

İhvan ülkede yasaklı olması sebebiyle doğrudan seçimlere katılamamış ancak önceki dönemlerde bağımsız adaylar aracılığıyla güç mücadelesine girişmişti.

Öte yandan kuruluşundan bu yana İhvan'ın birçok zorlukla karşılaştığını söyleyen Münir, bugünlerde daha sıkıntılı bir süreç içerisinde olduklarını kabul ederken hareketteki durumun istikrara kavuştuğu vakitte yeni liderin seçileceğinin sinyalini verdi.

İhvan'ın Türkiye'deki durumuna da değinen İbrahim Münir, Müslüman Kardeşler'in henüz baskı altına girmediğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum