1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mursi, 70 Generali Emekliye Sevk Etti
Mursi, 70 Generali Emekliye Sevk Etti

Mursi, 70 Generali Emekliye Sevk Etti

Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi'nin orduya yönelik düzenlemeleri devam ediyor.

04 Eylül 2012 Salı 14:30A+A-

Geçtiğimiz ay, Mareşal Hüseyin Tantavi'nin emekliye sevk edilmesiyle Savunma Bakanlığı görevine getirilen General Abdulfettah el Sisi'nin emriyle general rütbesindeki 70 ismin emekliye sevk edildiği açıklandı.

Mısır basını, emeklilik gerekçesinin tamamen rutin olduğunu duyurdu. Ancak askeri uzmanlar, Mursi'nin, yıllardır yaşlı ve genç subaylar arasında çekişmeye son vermek amacıyla yeni kararı yürürlüğe soktuğunu belirtiyor. Mısır ordusundaki yaşlı subaylar, daha genç olan isimlerin önemli görevlere gelmesini engelledikleri gibi, emekli olduktan sonra da Mısır bürokrasisinde valilik de dahil çok önemli görevlere geliyordu.

Mursi, göreve geldikten sonraki en ciddi sınavını orduya karşı vermiş, geçtiğimiz ay Tantavi ile birlikte Genelkurmay Başkanı ve tüm kuvvet komutanlarını emekliye sevk etmişti. Mursi'nin daha önceki kararı gibi son emekliliklerin de ordu içinde herhangi bir itirazla karşılaşmadığı belirtiliyor. Öte yandan İsrail, Almanya'nın Mısır'a iki denizaltı satmasını engellemek için medya yoluyla dezenformasyonlarını sürdürüyor. İsrail medyası, Almanya'nın Mısır'a satışı gündemde olan iki denizaltıyı satmaktan vazgeçtiğini öne sürdü. İddialara sert cevap veren Mısır Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Ahmet el Cundi ise Almanya ile görüşmelerin devam ettiğini, herhangi bir iptalin söz konusu olmadığını ifade etti. Alman yapımı Dolphin, sınıfının dünyadaki en gelişmiş denizaltıları olarak kabul ediliyor.

Cumali Önal / Zaman

HABERE YORUM KAT

1 Yorum