1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Mavi Marmara Mağdurunun Uzlaşma Teklifi Reddedildi!
Mavi Marmara Mağdurunun Uzlaşma Teklifi Reddedildi!

Mavi Marmara Mağdurunun Uzlaşma Teklifi Reddedildi!

Mavi Marmara gemisinde işgalci İsrail’e bağlı güçlerin saldırısına uğradığı için Maliye Bakanlığı’na tazminat davası açan Kaya, ilk duruşmada sulh önerdi ama bakanlık uzlaşma yerine davaya devam kararı aldı.

30 Mayıs 2018 Çarşamba 14:00A+A-

Denizli’de yaşayan Mavi Marmara mağduru Zeki Kaya’nın Maliye Bakanlığı’na açtığı 260 bin liralık tazminat davasının ardından yaşanan skandallar ve bakanlığın yaklaşımı tepkilere neden olmuştu.

Önce Maliye Bakanlığı’nın bir avukatının tazminat talebine “fahiş” ve “Saldırı göze alınarak gidildi.” gibi ifadeler kullandığı ruhsuz dilekçesi ortaya çıktı. Bakanlık ise tepkiler üzerine Mavi Marmara davalarında hassas olunması için avukatlara uyarı yaptı.

Dilekçe skandalından sonra ise davada bu kez Hazine avukatının akıl almaz bir talepte bulunduğu ortaya çıktı. Mahkemeye sunulan dilekçede Kaya’nın 10 yıl önce gerçekleşmiş bir olay için Adli Tıp’a sevk edilerek “majör depresyon” yaşayıp yaşamadığının tespiti istendi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Uluslararası Vaka İnceleme Heyeti’nin “Kabul edilemeyecek ölçüde gaddarca, inanılmayacak ölçüde şiddet içeren, insan hakları hukukunu ciddi şekilde ihlal eden...” tespitlerinde bulunduğu katliam için Adli Tıp incelemesi isteyen avukat, tazminat talebinin zaman aşımına uğradığını da ileri sürdü.

İlk Adımı Mağdur Attı

Mavi Marmara mağdurları ve şehit yakınlarının vicdanlarını yaralayan bu yaklaşım, tazminat davalarına karşı izlenen yolun yeniden ele alınması gerektiğini ortaya koymasına rağmen ciddi bir adım atılmadı.

Filistin sorununu yakından takip edenler, şehit yakınları, mağdurlar ve hukukçular tazminat davalarında “uzlaşma” çözümünün üretilmesi gerektiğini dile getirdi.

İlk adımı da Mavi Marmara mağduru Zeki Kaya attı. Kaya, Mavi Marmara ruhunu mahkemeden kurtarmak için duruşmada sulh önerdi. Kaya’nın avukatı Abdullah Sığınç, Maliye Bakanlığı’na gönderdiği dilekçede gerek hükümetin gerekse de Mavi Marmara saldırısında yaralanan kişilerin daha fazla acı ve ıstırap yaşamaması ve yıpranmaması için sulh istediklerini belirtti.

Sığınç dilekçesinde “Bizler devlet hazinesine yük olmanın derdinde değiliz. Bu nedenle bakanlığınız sulh olduğu taktirde bizler yasal faiz olan yaklaşık 180 bin TL’den feragat edeceğimizi bildiriyoruz. Ayrıca, istemiş olduğumuz meblağ tamamen emsal kararlar ile müvekkilim ve ailesinin yaşamış olduğu acı ve ıstıraplar göz önüne alınarak belirlenmiştir.” dedi.

Maliye’nin Tercihi Dava

Kaya’nın sulh önerisinin ardından Maliye Bakanlığı’nın tazminat davaları için komisyon kuracağı bilgisi ise tarafları umutlandırdı. Ancak katliamın 8. yıl dönümüne günler kala bakanlık avukatlarının uzlaşma teklifini geri çevirerek mahkemeye davanın devam etmesi yönünde dilekçe sunduğu ortaya çıktı.

Mahkemeye sunulan dilekçe ile uzlaşı önerisi reddedilirken, bundan sonra açılacak tazminat davaları için de tercihini belirlemiş oldu. Açılacak tazminat davalarında Maliye Bakanlığı’nın Mavi Marmara ruhunu zedelemeyecek “uzlaşı” yerine mahkeme yolunu tercih edeceği belirtildi.

Mağdurlar Yalnız Bırakılmadı

Zeki Kaya, “Mavi Marmara ruhu bugün tüm insanlığın sahip olması gereken erdemlerden bir tanesidir. Bu ruh insanlığın tecessüm etmiş hali olarak zulüm ve gözyaşının kol gezdiği Filistin coğrafyasına doğru 8 yıl önce yola koyuldu. Dünyanın 37 farklı ülkesinden aktiviteler, tüm dünyanın 3 maymunu oynadığı bir zamanda Filistin halkının yanında oldu. Ancak ‘vahşi İsrail’ sloganlarıyla yeri göğü inlettiğimiz İsrail yine vahşiliğini göstererek Mavi Marmara gemisinde 10 vatandaşımızı şehit etti ve onlarca kişiyi de yaraladı. Dönemin hükümeti daha sonra 6 maddelik bir anlaşma yaparak şehit ailelerine İsrail olarak sen tazminat ver yaralanan kim varsa ona da Türkiye olarak ben tazminat veririm diyerek tazminata ilişkin usul anlaşmasını imzaladı. Fakat yaralananlara hükümet sözünü tutmadı ve yaralananları yalnızlıklarıyla baş başa bıraktı. Biz de bunun üzerine dava açtık ve davalı tarafa da anlaşma gereğince kendi ülke bakanlığımızı yazdık. Kısaca bizi ne yazık ki dava yoluyla devletimizle karşı karşıya bıraktılar oysa ki biz İsrail’i karşımıza alacakken... Mahkemenin ilk celsesinde biz devletimizle karşı karşıya kalmayalım bu hoş olmuyor diyerek Maliye Bakanlığı’na sulh teklif ettik. Yaklaşık 2 ay önce Maliye yetkilileri ‘Komisyon kurulacak ve bu şekilde bir çözüm yolu geliştireceğiz, hem diğer mağdurlara da emsal olur.’ dediler. Biz de talebimizi Maliye Bakanlığı’na iletmemize rağmen Maliye Bakanlığı’nın ‘dava yoluyla sürünsünler’ dercesine sulh teklifimizi kabul etmediklerini öğrendik. Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyorum, Mavi Marmara ruhuna sahip çıkın.” çağrısı yaptı.

Kaynak: Karar

HABERE YORUM KAT