1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mardin Hiç İşgal Edilmedi ki Kurtulsun!
Mardin Hiç İşgal Edilmedi ki Kurtulsun!

Mardin Hiç İşgal Edilmedi ki Kurtulsun!

90 yıldır “kurtuluş günü” kutlanan Mardin'de ilk kez “Onur Günü” kutlaması yapıldı. Neden mi?

21 Kasım 2011 Pazartesi 16:03A+A-

Gülünç ama acı ve gerçek...

Mardin'de 91. yıldır “Düşman İşgalinden Kurtuluş Günü” olarak kutlanan 21 Kasım günü, Mardin Belediye Meclisi'nin geçen yıl “Onur Günü” olarak kutlanmasına ilişkin aldığı karar nedeniyle ilk defa “Onur Günü” olarak kutlandı.

Çünkü Mardin, hiç işgal edilmedi! Bu gerçek aşikâr olmasına rağmen Mardin’de 90 yıldır kurtuluş kutlamaları yapılıyordu.

Bu ilginçliği ortadan kaldırmak için bu sene “Kurtuluş Günü”, “Onur Günü” olarak değiştirildi. 91. Yıl “Onur Günü” olarak kutlandı. Cumhuriyet Meydanı'nda Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu ile kurum temsilcileri Atatürk büstüne çelenk koydu. Ardından Reyhani Kasrı otelde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, Mardin Valisi Turhan Ayvaz yaptığı konuşmada, Mondros Ateşkes Antlaşmasında “Bölgede bir karışıklık olduğu takdirde itilaf kuvvetleri burayı işgal edebileceğine” ilişkin maddenin yer aldığını, bu madde dolayısıyla o dönemde karışıklık çıkarılmak istendiğini söyledi. Bu nedenle İngiliz ve Fransız kuvvetlerinin işgale geldiğini ifade eden Ayvaz, ancak Mardin halkından 'savaşırız, sizi sokmayız.' şeklinde sert tepki gördüklerinden İngiliz ve Fransızların Mardin’i işgal edemediklerini iddia etti.

Mardin'in merkezi değil ama Suriye’de kalan Ras Al-ayn adlı güney bölgesi işgal edilmişti. Dolayısıyla valiye göre Mardin'in bir kısmı fizik olarak işgal edilmiş oldu.

Atatürksüz Şehir mi Olurmuş?!

Vali Ayvaz, “Mardin'in merkezi işgal edilmediği için kurtuluş günü olamaz. Onur Günü kutlaması yapılır.” diyerek sözü yine Atatürk’e bağladı. Her şehrin Mustafa Kemal’le irtibatlandırılacak bir tarihi olmalı (!) ya; meğer 21 Kasım'da TBMM’den İstiklal Madalyası alan Atatürk, bu günün Mardin'in günü olmasını istemiş. Bundan dolayı da artık Mardin'in 'Onur Günü' olmasını arzu ediyorlarmış!

Belediye Başkanı Ayanoğlu ise şöyle konuştu:

“Tarihi vesikalardan şunu anlıyoruz ki Mardin hiçbir zaman işgal edilmedi. Şu an yaşadığımız yüzyıl itibari ile şu anki sınırlarımız herhangi bir işgal kuvveti tarafından işgal edilmedi. 1919 yılında atalarımız çok istikrarlı bir çıkış ile bu şehrin işgal edilmesine izin vermemişlerdir. Tek bir kurşun atılmadan bunu gerçekleştirmişlerdir. O cesaret ve kararlığının bir 'onur' olacağını düşünüyoruz. Bu kapsamda geçen yıl bir karar aldık ve bu yıl ilk defa Onur Günü olarak kutluyoruz. Bugün Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün huzurunda bulunduk, çelengimizi sunduk. Bu sene Van'daki deprem nedeniyle herhangi bir etkinlik yapmayacağız. Bu kadar acımız varken, etkinlik yapmayı uygun görmedik.”

HAKSÖZ-HABER

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum