1. HABERLER

  2. HABER

  3. Londra'da Müslümanlara Saldırılar "Arttı"
Londra'da Müslümanlara Saldırılar "Arttı"

Londra'da Müslümanlara Saldırılar "Arttı"

İngiltere'nin başkenti Londra'da Müslümanlara yönelik şiddet olaylarında son 1 yıl içinde artış gözlendiği bildirildi.

01 Ekim 2014 Çarşamba 14:19A+A-

Londra Emniyeti artıştaki oranı yüzde 65 olarak açıkladı.

Londra'nın kuzeyinde ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı semtlerden Kilburn'de İslami giyim eşyaları satan bir dükkan işleten iki çocuk annesi Esma Şeyh, Müslümanların karıştığı bir olay söz konusu olduğunda kendilerine yönelik saldırıların da arttığını söylüyor.

Şeyh, arabsının tekerleklerinin altına çiviler konulduğunu, bu nedenle lastiklerinin patladığını, arabanın camına da "evine geri dön" yazıldığını söylüyor.

Emniyetin verilerine geçen yıl Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarının sayısı 344 iken, bu yıl bu sayı 570'e çıkmış durumda.

"Çevremdekilerden çok yoruldum, insanlarla konuşmaktan çok yoruldum" diyen Şeyh, "Bazen bir merhabadan o konuşmayı sürdürüp sürdürmemeniz gerektiğini anlarsınız. Bazen derin bir nefes alıyorum, oh diyorum seninle konuşabilirim çünkü beni kabul ediyorsun."

Şeyh peçe takan bazı arkadaşlarının rahatsız edici bakışların artması üzerine peçelerini çıkardığını söyledi.

Kendisinin başörtüsünü çıkarıp çıkarmayacağına dair soruya ise Şeyh "Kabul görmeme korkusu yüzünden neden hayatımı değiştireyim. Hayır başörtüm çıkmayacak. Geçtiğim yolu değiştiririm ama başörtüm kalacak" dedi.

BBC TÜRKÇE

HABERE YORUM KAT