1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Kürdistan Bölgesinden Irak Ordusu'na 'Mezhepçilik' Eleştirisi
Kürdistan Bölgesinden Irak Ordusu'na 'Mezhepçilik' Eleştirisi

Kürdistan Bölgesinden Irak Ordusu'na 'Mezhepçilik' Eleştirisi

KDP Milletvekili Ferset Sofi, Irak Ordusu ve Haşdi Şabi militanlarını eleştirdi.

12 Haziran 2016 Pazar 13:45A+A-

IKBY Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Üyesi ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Milletvekili Ferset Sofi, çatışma bölgelerindeki tüm sivillere ''terörist'' muamelesi yapılmasının doğru olmadığını kaydetti.

Mepanews'in haberine göre Sofi, "Bazı durumlarda IŞİD militanları iç göçmen kılığında güvenli bölgelere sızmaya çalışıyor ancak bunu bahane ederek herkese terörist gözü ile bakamazsınız. Bölgede mahsur kalan sivillere karşı terör kartını kullanıp perde arkasından mezhepçilik ve tasfiye hesapları yapılıyor. Bu durumun son derece tehlikeli olduğunu belirtmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

Sofi, kurtarma operasyonu sırasında Irak ordusuna destek veren silahlı grupların IŞİD ile mücadeleyi mezhep savaşıyla karıştırmamaları gerektiği uyarısında bulundu.

IKBY Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Yaver de, "Sivillerin, Sünni oldukları veya daha önce IŞİD'in kontrol ettiği bölgelerde ikamet ettikleri için saldırıya ve kötü muameleye maruz kalmaları kabul edilemez" dedi.

Yaver, Felluce'de IŞİD ile kurtarma operasyonu için Irak ordusuna destek veren bazı silahlı grupların saldırılarına maruz kalan sivillerin durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

IŞİD'le savaşan silahlı grupların sivillere yönelik işledikleri suçların verilen mücadeleye doğrudan olumsuz şekilde yansıyacağını belirten Yaver, "Irak ordusuna bağlı güvenlik güçleri ve onlara destek veren Haşdi Şabi'nin özellikle IŞİD'den geri alınan bölgelerdeki sivillere iyi davranmaları gerekiyor. Sivillerin, Sünni oldukları veya daha önce IŞİD'in kontrol ettiği bölgelerde ikamet ettikleri için saldırıya ve kötü muameleye maruz kalmaları kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT