1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kavgam 70 Yıl Sonra Yeniden Basılıyor
Kavgam 70 Yıl Sonra Yeniden Basılıyor

Kavgam 70 Yıl Sonra Yeniden Basılıyor

Nazi lider Adolf Hitler’in ‘Kavgam’ kitabı 70 yıl sonra Almanya’da yeniden basılıyor. Yeni baskıya 5 bin yorum eklenecek.

21 Şubat 2015 Cumartesi 06:38A+A-

İlk baskısı 1925’te çıkan ancak 1945 yılından bu yana yeni baskısı yapılmayan Adolf Hitler’in “Kavgam” kitabı 70 yıl sonra Almanya’da yeniden basılıyor. Kitabın telif hakları Bavyera Eyaleti’nin elinde bulunuyordu. Bavyera, şimdiye kadar kitabın Almanca yeni baskısına izin vermiyordu. Ancak kitabın telif hakkı süresi 2015 yılı itibariyle doldu. Münih Modern Tarih Enstitüsü (IfZ) bünyesinde hazırlanan yeni “Kavgam” iki ciltte toplam 2 bin sayfayı kapsıyor.

Bunun 780 sayfalık kısmını Adolf Hitler tarafından kaleme alınan orijinal metin oluşturuyor. Diğer sayfalarda ise 5 bine yakın bilimsel yorum, önsöz ve endekse yer veriliyor. Enstitü Direktörü Magnus Brechtken, kitabın önümüzdeki yılın ocak ayında piyasaya çıkarılmasının planlandığını söyledi. Almanya eyalet bakanları geçen yıl yaptıkları bir toplantıda, telif hakları serbest kalsa da “Kavgam” kitabının yorumsuz baskısına izin verilmemesini kararlaştırmıştı. (Yeni Şafak)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT