1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BOSNA-HERSEK

  4. Katil İsrail’in katliamları Bosna’da protesto edildi
Katil İsrail’in katliamları Bosna’da protesto edildi

Katil İsrail’in katliamları Bosna’da protesto edildi

Bosna Hersek'te yaşanan savaşta çocuk olan Balenovic, "Ben de o zamanlar uyuyamayan çocuklardan biriydim. Uyuyamazdım çünkü sürekli neden bize yardım etmiyorlar derdim. Şimdi bir kez daha soruyorum neden Gazze'ye yardım etmiyorsunuz?." dedi.

19 Kasım 2023 Pazar 17:01A+A-

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, İsrail'in Gazze'deki hastanelere saldırılarına ve sivilleri öldürmesine dikkati çekmek amacıyla bir gösteri düzenlendi.

Bosna Hersek Filistin Birliği ve Saraybosna Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, Saraybosna'daki tarihi Vijecnica Kütüphanesi karşısındaki meydanda bir gösteri yaptı.

İsrail'in Gazze'deki hastanelere saldırılarına ve sivilleri öldürmesine dikkati çekmek için yapılan gösteride, saldırılarda hayatını kaybeden Filistinli masum sivillerin cansız bedenlerini temsilen yere kanlı örtüler serildi.

"Soykırımı durdurdun" yazılı dövizin önünde İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda öldürülen çocukların isimleri yazıldı.

Gösteriyi izlemek için meydanda yüzlerce kişi toplandı ve kalabalıktan "Özgür Filistin" ile tekbir sesleri yükseldi.

Gösterinin organizatörlerinden Emir Cosovic, AA muhabirine, Saraybosna'nın da 1992-1995'te yaşanan savaşta acı günler yaşadığını anımsattı.

Cosovic, Saraybosna'dan Filistin'e destek mesajı gönderilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Filistin ve Gazze halkının yanında olduklarını belirten Cosovic, "Orada yaşananlar uluslararası hukukun her maddesine karşıdır." dedi.

Meydanda bulunan Munevera Glusevic de Filistin'de öldürülen çocuk ve sivillerin masum olduğuna dikkati çekti.

Glusevic, "Filistin'deki annelere mücadelelerini bırakmamalarını tavsiye ediyorum. Onlar güçlü anneler. Evladını kaybetmenin ne demek olduğunu biliyoruz." diye konuştu.

Meydanda kurulan kürsüden kalabalığa seslenen Eldina Zolj Balenovic ise 1992-1995'te yaşanan savaşta kuşatma altında kalan Saraybosna'da çocuk olduğunu belirtti.

Balenovic, "Ben de o zamanlar yıllarca uyuyamayan çocuklardan biriydim. Korkudan değil, açlık ve çaresizlikten uyuyamazdım. Uyuyamazdım çünkü sürekli neden bize yardım etmiyorlar derdim. Şimdi bir kez daha soruyorum neden Gazze'ye yardım etmiyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT