1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Kasım Süleymani Felluce Saldırısının Başında
Kasım Süleymani Felluce Saldırısının Başında

Kasım Süleymani Felluce Saldırısının Başında

İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin Şii milis güçlerden oluşan Haşdi Şabi liderleriyle operasyon merkezinde görünmesi tartışmaları da beraberinde getirdi.

26 Mayıs 2016 Perşembe 02:13A+A-

Irak'ta Enbar'a bağlı Felluce'yi IŞİD'ten geri alma operasyonu sırasında İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin Şii milis güçlerden oluşan Haşdi Şabi liderleriyle operasyon merkezinde görünmesi tartışma yarattı.

Şii milis güçlerden Hareket en-Nuceba tarafından Haşdi Şabi'ye bağlı Felluce operasyonlar merkezinde Süleymani'nin Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Muhendis, Bedir Güçleri lideri Hadi el-Amiri, Nuceba Hareketi lideri Ekrem el-Kaabi ve diğer Şii milis liderlerin yer aldığı fotoğraf yayınlanmıştı. Irak'taki bu görüntü sosyal medyada bazı kişiler tarafından desteklenirken, Sünni gruplar bu duruma tepki gösterdi.

Sünniler endişeli

Sünnilerin, Şii milis güçlerin Felluce operasyonuna katılması nedeniyle kendilerinden intikam alınacağı endişesi taşıdığı belirtiliyor.

Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr yanlısı göstericiler, Bağdat'ta girdikleri Yeşil Bölge'de İran ve Süleymani karşıtı sloganlar atmıştı. Bunun üzerine Basra ve Bağdat'ta bazı kişiler, araçlarına İran bayrakları ve Süleymani'nin posterlerini asarak sokaklarda tur atmıştı. Bu durum Sünnilerin mezhepçi yaklaşımıyla bilinen Şii milislere karşı kaygısını artırmıştı. 

"Kurtarma operasyonunun intikama dönüşmesi endişesi"

Bağdat'taki Nahrayn Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Fikren el-Ani, "Yabancı kişilerin (Süleymani) başka ülkeden (İran) gelip küçük bir bölge olan Felluce'yi kurtarma operasyonuna katılması yanlıştır ve endişe vericidir. Irak'ta bu operasyonu yürütebilen liyakatli askeri liderler mevcut" diye konuştu.

Ani, Süleymani'nin Felluce operasyonları sırasında görünmesinin Sünniler de paniğe yol açtığını ve kurtarma operasyonunun intikam operasyonuna dönüşmesi riski ve Irak'ta ulusal birliği tehlikeye atma endişesi yarattığını dile getirdi.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum