1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Japonya ve Filipinler Savunma Alanında İşbirliği Yapacak
Japonya ve Filipinler Savunma Alanında İşbirliği Yapacak

Japonya ve Filipinler Savunma Alanında İşbirliği Yapacak

Japonya ve Filipinler, savunma alanında işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşmaya, Çin'in, Güney Çin Denizi'ndeki bazı adalar üzerinde hak iddia etmesinin neden olduğu belirtiliyor.

01 Mart 2016 Salı 12:26A+A-

InquirerNet'in haberine göre, iki ülke arasında imzalanan anlaşma, Japonya'nın Filipinler'e savunma teçhizatı sağlamasını öngörüyor.

ABD'nin bölgedeki iki önemli müttefiki arasında savunma alanında ilk olma özelliği taşıyan anlaşma çerçevesinde ilk etapta Filipinler'e keşif uçaklarının verilmesi planlanıyor.

Filipinler Savunma Bakanı Voltaire Gazmin, anlaşmanın, savunma araç gereçleriyle teknolojisinin sağlanmasının yanı sıra iki ülke arasında bu alanda ortak araştırma ve geliştirme projelerine olanak tanıyacağını söyledi.

Gazmin, Filipinler ve Japonya'nın anlaşmayla stratejik işbirliğini geliştireceğini de ifade ederek Filipinler'in savunma kapasitesini geliştirmesinin, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Anlaşmaya, özellikle Çin'in Doğu ve Güney Çin Denizi'nde çeşitli adalar üzerindeki hak iddia etmesi ve bu yönde bazı somut adımlar atmasının neden olduğu belirtiliyor.

AA

HABERE YORUM KAT