1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. İzmir’deki Camilere Dadanan Provokatörler Neden Bulunamıyor?
İzmir’deki Camilere Dadanan Provokatörler Neden Bulunamıyor?

İzmir’deki Camilere Dadanan Provokatörler Neden Bulunamıyor?

İzmir’de bazı camilerde 20 Mayıs'ta marşla provokasyon yapılmasının ardından Bornova ve Bayraklı ilçelerindeki bazı camilerde bu kez de Selda Bağcan’a ait “Yuh Yuh” şarkısıyla yeni bir provokasyon girişimi başlatıldı.

22 Mayıs 2020 Cuma 05:13A+A-

HAKSÖZ-HABER

İzmir’de birkaç cami hoparlöründen Çav Bella’nın çalınmasının yankıları sürerken bu kez de yine cami hoparlöründen Selda Bağcan’ın seslendirdiği müziklerin dinletilmesiyle provokasyonlara devam edildi.

Bazı sosyal medya hesaplarından, kentteki bazı camilerin hoparlörlerinden Selda Bağcan şarkısının yer aldığı müzik yayını yapıldığı paylaşımları üzerine Müftülükten açıklama yapıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"20 Mayıs çarşamba günü ilimizdeki bazı camilerimizin hoparlörlerinden yapılan müzik yayınından sonra bugün yine Bornova ve Bayraklı ilçelerimizdeki bazı camilerimizde yine aynı tarzda bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Yaşanan bu olayın ardından konu adli mercilere intikal ettirilmiştir. Diğer taraftan söz konusu saldırılar aydınlığa kavuşturulana kadar, tedbir amaçlı olmak üzere İzmir'de merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle son verilmiştir."

İzmir'deki bazı camilerin hoparlörlerinden dün müzik yayını yapılmış, Müftülükten yapılan açıklamada, yayının, merkezi sistemin frekansına korsan şekilde müdahil olanlarca yapıldığı belirtilmiş, konuyla ilgili inceleme başlatıldığı ve suç duyurusunda bulunulduğunu bildirmişti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da eylemi gerçekleştiren ve eyleme ilişkin videoları övücü ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Olayla ilgili eylemi övücü ve destekleyici ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunanlar hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, Banu Ö. gözaltına alınmıştı.

Selda Bağcan’dan Provokasyona Tepki

Öte yandan ses sanatçısı Selda Bağcan’dan konuyla alakalı tepki geldi.

İzmir'de bazı cami hoparlörlerinden kendisine ait “Yuh Yuh” şarkısının çalınmasına sanatçı Selda Bağcan'dan sert tepki geldi. Bağcan, yaşanılan olayı şiddetle kınadığını belirterek ''Ülkeyi bir yerlere çekmeye çalışıyorlar'' uyarısında bulundu.

HABERE YORUM KAT