1. HABERLER

  2. HABER

  3. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan "FETÖ/PDY" Açıklaması
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan "FETÖ/PDY" Açıklaması

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan "FETÖ/PDY" Açıklaması

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, "Paralel Devlet Yapılanması Operasyonu" hakkında, "Şüphelilerin karıştırılması söz konusu değildir, soruşturma devam etmektedir" açıklamasında bulundu.

21 Aralık 2015 Pazartesi 16:25A+A-

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 18 Aralık Cuma günü yapılan operasyon kapsamında 57 kişiye yönelik olarak gözaltına alınma talimatının verildiğini, 39 kişiye ait 40 adreste arama yapıldığını bildirdi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, kamuoyunda "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması" adıyla bilinen örgüte mensup olduğu iddia edilen kişilerin, örgüt adına himmet, infak, burs, bağış, kurban ve benzeri adlar altında, düzenlenen toplantılarda katılanlardan ikna ya da tehdit ve şantaj yoluyla para topladıkları, bu paraları örgüte aktararak örgüte ekonomik kaynak sağladıkları iddiaları ve bu yönde ciddi bulguların bulunması üzerine daha önce başlatılan soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bir kısım yazılı ve görsel basında 'peynirci ile avukat karıştı', 'operasyonda peynirci Mehmet ile avukat Mehmet karışmış', 'paralel kazası', 'Mehmetler karışmış', 'gözaltı skandalı' şeklinde Mehmet Girgin isimli şahısların karıştırıldığı yönünde haberlerin yer aldığı görülmüştür.

Hakkında kısıtlama kararı bulunan soruşturma dosyasında aynı isimde 2 adet şüpheli mevcut olup, şüphelilerden biri ifadesini müteakip serbest bırakılmış diğeri ise firari durumdadır. Şüphelilerin karıştırılması söz konusu değildir, konuya ilişkin soruşturma devam etmektedir. Kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi açısından konunun aydınlatılmasında yarar görülmüştür."

AA

HABERE YORUM KAT