1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. İyilik-Der ve Özgür-Der’den Suriyeli Öğrencilere Kıyafet Yardımı
İyilik-Der ve Özgür-Der’den Suriyeli Öğrencilere Kıyafet Yardımı

İyilik-Der ve Özgür-Der’den Suriyeli Öğrencilere Kıyafet Yardımı

Diyarbakır’da Milli Eğitim Müdürlüğünün Suriyeli öğrencilere tahsis ettiği okulda giyim yardımı yapıldı.

16 Şubat 2015 Pazartesi 17:38A+A-

Konuyla alakalı haber sitemize bilgi veren Okul Müdürü Tuncay Yerlikaya: “Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tahsis edilen Nesrin Ünügör İlköğretim Okulunda okuyan Suriyeli öğrencilere yönelik olarak İyilik-Der ve Özgür-Der tarafından giyim yardımı yapıldı. Bu giyim malzemeleri hem erkek hem de kız çocuklarına yönelik olarak; kazak, mont, yelek, pantolon, sweet, bluz, atkı ve bebe takımı gibi malzemelerinden oluşuyordu. Havaların iyice soğuduğu şu kış günlerinde kimi öğrencilerimiz incecik kıyafetlerle okula geliyordu. Dolayısıyla yapılan bu yardım çocuklarımızın gerçekten çok önemli bir ihtiyacının karşılanmasına vesile olmuştur. Daha evvel de okulumuzda gıda ve battaniye yardımı yapan bu iki hayır kurumumuza teşekkür ediyorum.” Dedi.

Okul’un Suriyeli Müdürü Muhammed Said Murad ise: “Türkiye’de sayıları 2 milyona yaklaşan Suriyeli Muhacirlerin birçok sorunu ve ihtiyacı var. Bunların tamamıyla karşılanmasının mümkün olmadığının farkındayız. Ancak kimi sorunlar vardır ki bunları erteleme veya bunlara tahammül gösterme imkânı yok. Suriyeli çocuklara eğitim imkânının sağlanması böyle bir ihtiyaçtı. Milli Eğitim Müdürlüğünün bize okul tahsis etmesiyle çok şükür bu ihtiyaç önemli oranda ortadan kalktı. Şu an bu okulumuzda 400 civarında öğrenci eğitim görmektedir. Ancak yaklaşık bir o kadarı da kimi imkânsızlıklardan dolayı okula devam edemiyor. Valiliğin taahhüt ettiği servis sorununun giderilmesi durumunda 200 civarında öğrenciyi daha eğitime kazandıracağız inşallah.  ” Dedi.

 Diyarbakır’daki Suriyelilerin durumu hakkında da bilgi veren Murad: “Geldiğimiz günden itibaren kardeşlerimizin her türlü insani desteğini gördük. Bizler de kardeşlerimize fazla yük olmadan kendi ayaklarımız üzerinde durmaya gayret ediyoruz. Suriyeliler için çalışma imkânının tanınması bu açıdan önemliydi. Aynı şekilde sağlık ve eğitim imkânlarının tanınması da mağduriyetlerin artmasını engelleyen önemli katkılardı. Biz Suriyeliler açısında bu sıkıntılı sürecin geçici olduğunu umut ediyoruz ancak kardeşliğimiz Allahın izniyle ebediyete kadar devam edecektir. Bu vesileyle bizlere destek ve katkılarını esirgemeyen İyilik-Der ve Özgür-Der yetkililerine tüm Suriyeliler adına şükranlarımı sunuyorum.” 

diyarbakir-suriye-okul-20150216-01.jpg

diyarbakir-suriye-okul-20150216-02.jpg

diyarbakir-suriye-okul-20150216-03.jpg

diyarbakir-suriye-okul-20150216-04.jpg

diyarbakir-suriye-okul-20150216-05.jpg

HABERE YORUM KAT