1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsveç'ten Türkiye'nin PKK İle Mücadelesine Destek
İsveç'ten Türkiye'nin PKK İle Mücadelesine Destek

İsveç'ten Türkiye'nin PKK İle Mücadelesine Destek

İsveç Dışişleri Bakanı Wallström, Türkiye'nin PKK'nın kamplarını bombalamasının meşru bir durum olduğunu ve teröre karşı kendini savunma hakkı bulunduğunu söyledi.

21 Ağustos 2015 Cuma 16:09A+A-

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Türkiye'nin PKK'nın kamplarını bombalamasının meşru bir durum olduğunu ve  teröre karşı kendini savunma hakkı bulunduğunu söyledi.

Wallström, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "PKK'nın terör saldırılarına karşı Türkiye'nin ülkeyi savunma adına PKK kamplarını bombalayarak cevap vermesini son derece normal karşılıyorum'' dedi. Wallström, PKK'nın bir an önce silah bırakıp görüşmelerin yeniden başlamasını umut ettiğini söyledi. 

"1915 olaylarını çözüme kavuşturacağız"

Öte yandan Wallström, 1915 olayları ile ilgili Ermenilerin "soykırım" suçlamasının doğru olup olmadığını ortaya çıkarmak için tarihçilerden oluşan bir komisyon kurulduğunu bildirdi.

İsveç Dışişleri Bakanı, çalışmalarını sürdüren komisyonun sunacağı rapor doğrultusunda, başka ülkelerdeki benzer uygulamaları da gözden geçirerek bir neticeye varmayı umut ettiklerini ifade etti. Wallström, çıkan sonucu çok yakın bir gelecekte kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.

İsveç hükümeti tarafından yapılan açıklamada, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddiaları ve Süryaniler hakkında 2010 yılında parlamentoda alınan kararın uygulanmasının rafa kaldırıldığı, konuyla ilgili bağımsız bir kurulun araştırmasına göre hareket edileceği bildirilmişti. 

HABERE YORUM KAT