1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsveç ve Almanya'da Irkçı PEGIDA'yı Protesto
İsveç ve Almanya'da Irkçı PEGIDA'yı Protesto

İsveç ve Almanya'da Irkçı PEGIDA'yı Protesto

İsveç’in güney kenti Malmö’de en az 3 bin kişi, İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketini protesto etti.

10 Şubat 2015 Salı 01:51A+A-

İsveç’in güney kenti Malmö’de en az 3 bin kişi, İslam ve göçmen karşıtı PEGİDA hareketini protesto etti.

PEGIDA üyeleri, Stortorget Meydanı'nda basın açıklaması yapmak istedi. Alanda toplanan yaklaşık 3 bin kişi de PEGİDA'yı protesto etti.

PEGIDA sözcüsü Henrik Rönnquist, ''Kaç kişi olduğumuz önemli değil, ülkede kaç kişi tarafından destek aldığımız önemli'' dedi.

Rönnquist’in konuşması, PEGİDA karşıtı protestocularca ıslıkla bastırıldı. Protesto, olaysız sona erdi.

İsveç'te ırkçılık ve yabancı düşmanlığı üzerine çalışma yapan Expo Vakfı'nın araştırmasına göre, 2014’te ülkedeki camilere karşı en az 12 saldırı düzenlendi. 

Geçen yıl Eylül'de yapılan seçimlerde oyların yüzde 13’ünü kazanan aşırı sağcı İsveç Demokratlarının halk desteği, 2010'a kıyasla iki kat artmıştı.

Dresden'de PEGIDA gösterisi

Öte yandan Almanya'nın Dresden kentinde ortaya çıkan İslam ve göçmen karşıtı Avrupa'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi yine gösteri düzenledi.

Dresden Polis Sözcüsü Thomas Geithner, AA muhabirine, tarihi Kadınlar Kilisesi (Frauenkirche) önündeki meydanda düzenlenen gösteriye 2 bin kişinin katıldığını açıkladı. PEGIDA hareketi tarafından gösteriye 5 bin kişinin katılacağı duyurulmuştu. 14'üncüsü düzenlenen gösteriye tepki amacıyla Frauenkirche'nin ışıkları söndürüldü.

"Hainlik zayıflıktır", "Sığınmacıları durdurun. Sığınmacı evine git" ve "Kendimizi aptal yerine koydurmayacağız, bu yüzden buradayız" yazılı döviz taşıyan göstericiler, "Halk biziz" ve "Merkel istifa et" şeklinde slogan attı.

Dresden Savcılığı'nın, Adolf Hitler’in saçını ve bıyığını taklit ettiği fotoğrafını bir sosyal paylaşım sitesinde yayınlaması sonucu soruşturma başlattığı PEGIDA hareketinin kurucusu Lutz Bachman, hareketten istifası sonrası ilk defa PEGIDA gösterisine katıldı ve konuşma yaptı.

Fruenkirche'nin ışıklarının kapatılmasını protesto eden Bachman, "Bu kilisenin ışıkları burada toplanan insanların yardımıyla da yanıyor. PEGIDA olarak hareket edersek bizi kimse durduramaz" dedi.

Tatjana Festerling de kendilerinin "Nazi" olarak suçlanmasını "paranoya" diye nitelendirerek, PEGIDA aleyhinde haber yapan basını da yalancılıkla suçladı.

Konuşmasında İslam ve batı dünyası arasındaki kültürel farklılıklardan bahseden Festerling, "İslam, Almanya'ya ait değildir" ifadesini kullandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Berlin ziyaretinde düzenlenen basın toplantısında, Almanya'nın eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un, "İslam, Almanya'ya aittir" sözünü tekrarlamış, "Bu görüşü ben de paylaşıyorum" demişti.

Frankfurt'ta bin kişi PEGIDA’yı protesto etti

Frankfurt'ta da PEGIDA ve PEGIDA karşıtı eş zamanlı gösteriler düzenlendi. Frankfurt Hauptwache meydanında toplanan PEGIDA yanlısı yaklaşık 100 kişi, Frankfurt’taki 3. gösteriyi gerçekleştirdi. Konuşmacılar, kurulan platformda yabancı düşmanlığına ilişkin açıklama yaptı.

PEGIDA  karşıtı düzenlenen eyleme ise daha yoğun katılım sağlandı. Soğuk havaya rağmen toplanan yaklaşık bin kişi, PEGIDA hareketini protesto etti.  Gösteride, "PEGIDA'ya hayır" ve "Irkçılığa ve şiddete hayır", "İslam Almanya’ya aittir" yazılı pankartlar taşındı, Almanca şarkı söylendi.

Öte yandan, iki grup arasında sık sık sataşmalar yaşanırken polis, grupların karşılaşmaması için yoğun güvenlik önlemi aldı. Ayrıca, Frankfurt polisi tarafından yapılan açıklamada, karşıt gruptaki göstericilerin polise yumurta attığı belirtildi. 

Dresden kentinde 20 Ekim'de 350 kişilik PEGIDA grubu gösterilere başlamış, İslam ve göçmen karşıtı söylemleriyle desteğini artırmıştı. Grubun 12 Ocak’ta yaptığı gösteriye 25 bin, 25 Ocak'taki son gösteriye ise 17 bin 300 kişi katılmıştı. 19 Ocak’taki gösteri, Bachmann’a terör saldırısı yapılacağı tehdidi üzerine iptal edilmişti.

Bachmann'dan sonra PEGIDA'nın yüzü olarak nitelendirilen, hareketin sözcüsü Kathrin Oertel ile 4 kişi de yönetimden ayrılmış ve bu kişiler ''Avrupa için Doğrudan Demokrasi (DDFE) adı altında yeni bir dernek kurmuştu. PEGIDA'nın yönetiminde yaşanan bu sorunlardan dolayı 2 Şubat'ta planlanan PEGIDA gösterisi düzenlenmemişti.

Oertel’in kurduğu DDFE derneğinin pazar günü Dresden'de düzenlenen gösterisine yaklaşık 500 kişi katılmıştı.

Ülkenin diğer kentlerinde de yabancı düşmanı gruplara ilham kaynağı olan PEGIDA hareketini taklit eden oluşumlar ortaya çıkmış, Berlin’de BAERGIDA, Köln’de KOEGIDA, Münih’te BAGIDA, Leipzig'de LAGIDA gibi benzer gruplar kurulmuştu.

ABD, bir süre önce PEGIDA'nın gösterilerini gerekçe göstererek Almanya’ya gitmek isteyen ve bu ülkede ikamet eden vatandaşlarına seyahat uyarısında bulunmuştu. 

HABERE YORUM KAT