1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. DOĞU TÜRKİSTAN

  4. İsveç giyim firmasından, Çinli iplik üreticisine ‘Uygur’ tepkisi
İsveç giyim firmasından, Çinli iplik üreticisine ‘Uygur’ tepkisi

İsveç giyim firmasından, Çinli iplik üreticisine ‘Uygur’ tepkisi

İsveç merkezli giyim firması H&M, etnik azınlıkların 'zorunlu çalıştırılması' nedeniyle Çin'in Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi'nden pamuk tedarik etmeyeceğini duyurdu.

18 Eylül 2020 Cuma 01:24A+A-

ASPI’nin mart ayında yayımladığı rapora göre, 2017-2019 yıllarında 80 binden fazla Müslüman Uygur, fabrikalarda çalıştırılmak için zorlandı.

Karar’ın İsveç haber ajansı TT'ye dayandırdığı habere göre, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde etnik azınlıklara yönelik baskılar ve zorunlu çalıştırmalar suçlamalarının artması nedeniyle H&M, Çinli iplik üreticisi Huafu Fashion ile sözleşmelerini iptal etti.

H&M'den yapılan açıklamada da bölgedeki herhangi bir tekstil firmasıyla sözleşmelerinin bulunmadığı vurgulanırken, artık Çin'in en büyük pamuk üretim bölgesi olan Sincan'dan pamuk tedarik edilmeyeceği belirtildi.

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsünün (ASPI) mart ayında yayımladığı raporda, Çin'in 2017-2019 yıllarında 80 binden fazla Uygur Türkü'nü fabrikalarda çalışmaları için zorla gönderdiği ortaya konulmuştu. ASPI, İsveç şirketi H&M'in boyalı iplik üreticisi Huafu Fashion firması ile olan ilişkileri nedeniyle zorunlu iş gücü transfer programından yararlananlardan biri olduğuna işaret etmişti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum