1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail güçlerinin ölümcül silah kullandığı belgelendi
İsrail güçlerinin ölümcül silah kullandığı belgelendi

İsrail güçlerinin ölümcül silah kullandığı belgelendi

İsrail güçlerinin, Filistinlilerin düzenlediği gösterilere müdahalelerde ölümcül silah kullanarak çocukların ölümüne sebep olduğu belgelendi.

09 Aralık 2020 Çarşamba 11:19A+A-

Cenevre merkezli Uluslararası Çocukları Savunma Hareketi, İsrail güçlerinin "ölümcül Ruger" olarak bilinen "22 Long Rifle" isimli bir silah kullandığı ve çocuk kurbanların bir kısmının bu silahla öldürüldüğünün belgelendiğini duyurdu.

Bu silahın son kurbanının 4 Aralık'ta işgal altındaki Batı Şeria'da şehit edilen 13 yaşındaki Filistinli Ali Ebu Aliyya olduğu açıklandı.

Açıklamada, İsrail'in söz konusu silahla ilgili olarak "ölümcül değil" iddialarının gerçek dışı olduğu vurgulandı.

2020'de 8 Filistinli çocuk İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu öldü

16 Ocak 2017'de Beytüllahim'e bağlı Takku beldesinde 17 yaşındaki Kusay Amur'un kameralar önünde şehit edildiği belirtilerek, eğitimli bir askerin gerçek mermiyle vücudun üst bölgesini hedef almasının kasten öldürme olduğu ve burada İsrail güçlerinin iddia ettiği gibi yanlış yere nişan almadan bahsedilemeyeceğine dikkat çekildi.

Uluslararası hukuk kuruluşlarının raporlarına göre, yıl başından bu yana yaşları 13 ila 17 arasında değişen 8 Filistinli çocuk, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu şehit oldu.

Kaynak: TRT Haber

HABERE YORUM KAT