1. HABERLER

  2. İLAN

  3. İsmail Cerrahoğlu vefat etti
İsmail Cerrahoğlu vefat etti

İsmail Cerrahoğlu vefat etti

Tefsir alanında yaptığı çalışmalarla tanınan İsmail Cerrahoğlu Hoca vefat etti.

25 Ekim 2022 Salı 17:48A+A-

Tefsir alanında yaptığı çalışmalarla ilim dünyasına önemli katkılar sunan İsmail Cerrahoğlu bu sabah evinde rahatsızlandı.

Hendek Devlet Hastanesine kaldırılan Prof. Dr. Cerrahoğlu, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etti. Kendisine Allah'tan rahmet yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ediyoruz...

93 yaşında vefat eden İsmail Cerrahoğlu'nun cenazesi 26 Ekim Çarşamba günü (yarın) Merkez Yenicami'nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Hendek Aile Kabristanlığında toprağa verilecek. 

Prof. Dr. İsmail Cerrahoğlu kimdir?
1929 yılında Hendek’te doğan İsmail Cerrahoğlu Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı fakültede doktorasını verdi. Akademik hayatında 1968’de doçentliğe, 1975 yılında ise profesörlüğe yükseldi. Kayseri Yüksek İslam Enstitü’sünde dersler veren Cerrahoğlu, 1976 – 78 yılları arasında Erzurum İslami İlimler Fakültesi’nde dekanlık yaptı. Daha sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Tefsir Anabilim Dalı Başkanlığı görevini üstlendi. Cerrahoğlu, İlahiyat Fakültesi Dergisi ile Diyanet’in gazete ve dergilerine makaleler yazdı. İsmail Cerrahoğlu’nun en bilinen eseri Diyanet Vakfı Yayınları’ndan çıkan Tefsir Usülü adlı kitabıdır.
 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

4 Yorum