1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgal Ordusunun Saldırılarının Ardından Gazze
İşgal Ordusunun Saldırılarının Ardından Gazze

İşgal Ordusunun Saldırılarının Ardından Gazze

İsrail'in 7 Temmuz'da başlayıp 51 gün süren Gazze saldırıları, can kaybı ve yaralamaların yanı sıra büyük yıkıma neden oldu.

27 Ağustos 2014 Çarşamba 12:04A+A-

AA'nın "gazasurvey.com" adıyla İngilizce yayınlanan sitesinde resmi kaynaklardan günlük aldığı ölü ve yaralı bilgileri, bölgedeki yıkımın boyutlarını ortaya koydu.

Sitedeki bilanço, Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'de bulunan hastanelerden alınan veriler, Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) ve BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) ile İsrail ordusu verileri karşılaştırılarak, günlük güncellenmesi sonucu oluşturuldu.

Sitede, hayatını kaybedenlerden adları tespit edilebilenlerin tam listesi, ölü ve yaralıların bilgileri, kadın, erkek ve çocuk kategorilerinde yer alıyor. Ayrıca İsrail'in vurduğu ev, cami, okul ve hastane gibi yerlere ilişkin bilgiler de sitede duyuruldu.

"142 aile yok oldu"

Karşılaştırmalı verilere göre, İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana düzenlediği saldırılar, 578'i çocuk, yetişkinlerden 346'sı kadın, bin 221'i erkek olmak üzere 2 bin 145 kişinin yaşamını yitirmesine, çoğu kadın ve çocuk, 11 bin 100 kişinin yaralanmasına neden oldu. Saldırılarda hedef alınan 142 ailenin tüm fertleri hayatını kaybetti.

Gazasurvey.com'un bilançosuna göre, saldırılarda 17 bin 200 hane tamamen, 41 bin 350 evin ise bazı bölümleri yıkıldı, on binlerce binada hasarlar oluştu. 

Bunun yanında 70 cami tamamen yıkıldı, 152'sinde büyük hasar oluştu, hedef alınan 232 okulun 24'ü yerle bir oldu. Binlerce aile göç etmek zorunda kalırken, bu sürede okullar sığınma merkezlerine dönüştü. Yaklaşık 500 bin Filistinli kendi kentlerinde sığınmacı durumuna düştü. Bunlardan 292 bin 489'u, çoğu UNRWA'ya bağlı olan okullarda kaldı. İsrail saldırılarında ayrıca 33 hastane ve sağlık merkezi yıkıldı.

"İsrail cephesi"

Öte yandan bu sürede İsrail tarafında,  64'ü asker, 3'ü sivil 67 kişinin öldüğü, 463'ü asker, 83 sivilin yaralandığı, İsrail'in, atılan roketlerin yüzde 3,4'üne hedef olduğu bildirildi. Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ise en az 131 İsrail askerinin öldürüldüğünü açıklamıştı.

"Koruyucu Hat" adıyla 7 Temmuz'dan itibaren Gazze'ye saldırılar düzenleyen İsrail, Mısır'ın arabuluculuğunda Kahire'de yürütülen ateşkes görüşmelerinde Filistinli gruplarla anlaşmaya varmış, kalıcı ateşkes dün saat 19.00'da uygulanmaya başlanmıştı.

 

HABERE YORUM KAT