1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran'dan Yemen Gemisi Konusunda Geri Adım
İran'dan Yemen Gemisi Konusunda Geri Adım

İran'dan Yemen Gemisi Konusunda Geri Adım

İran, Yemen'e askeri gemiler eşliğinde 'insani yardım' taşıyan gemisinin denetlenmesi için Cibuti'deki BM merkezine gideceğini açıkladı.

21 Mayıs 2015 Perşembe 16:05A+A-

ISNA haber ajansına göre; İran insani yardım taşıdığını iddia ettiği gemisinin denetlenme için Cibuti'deki BM merkezine gitmesini kabul etti.

Haberde İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullehiyen'in "BM'nin denetleme protokollerini gerçekleştirmesi için geminin Cibuti'ye gitmesine karar verdik" ifadesine yer verildi.

İran'ın Fars Haber Ajansı'nda yer alan habere göre; İranlı gemi Cibuti'de gerçekleştirilecek teftiş işlemlerinden sonra İran destekli Şii Husilerin denetimindeki Yemen'in Hudayda limanına gidecek.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, yaptığı bir açıklamada, geminin BM ile ‘tam koordinasyon halinde' Yemen'e doğru yola çıktığını söylemişti. Afham, bu koordinasyona rağmen aksi bir durumun meydana geldiği takdirde İran'ın ve tüm ilgili uluslararası kurumların gerekli tavrı koyacağını ifade etmişti.

ABD Savunma Bakanlığı 13 Mayıs'ta, İran'ın Yemen'e göndereceği ‘insani yardım taşıyan' kargo gemisinin BM'nin Cibuti'deki merkezine teslim etmesini istemişti. Pentagon Sözcüsü Albay Steve Warren, İran'ın insani yardım taşıdığını iddia ettiği gemiyi Cibuti'ye yönlendirerek doğru şeyi yapacağını ifade etmişti. 

Gemiye askeri gemiler eşlik ediyor

ABD Savunma Bakanlığı  (Pentagon) İran'ın ‘insani yardım' gemisinin iki İranlı askeri geminin eşliğinde ilerlediğini söylemişti. Geminin ilerleyişini takip ettiklerini söyleyen Pentagon Sözcüsü Albay Steve Warren, bu aşamada kaygı duymadıklarını ifade etmişti.

Kaynak: Enfal Medya

HABERE YORUM KAT