1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran: Suriye Rejimine Yardım Etmeye Devam Edeceğiz
İran: Suriye Rejimine Yardım Etmeye Devam Edeceğiz

İran: Suriye Rejimine Yardım Etmeye Devam Edeceğiz

4 yıldır savaşın devam ettiği Suriye'de 200 binden fazla sivil katledildi. Esed rejiminin en büyük destekçisi İran ise, katliam ortaklığına devam mesajı yayınladı.

21 Ocak 2015 Çarşamba 15:53A+A-

4 yıldır Suriye'de 200  binden fazla sivil katledildi, 2 milyondan fazla kişi evini terk ederek komşu ülkelere mülteci olarak sığındı. Dünya, olan bitenler karşısında sessizliğini korumaya devam ederken, Esed'in varil bombaları hergün onlarca çocuğa ölüm yağdırmaya devam ediyor. Esed'in en büyük katliam ortağı İran ise, Esed'e vereceği desteği sürdüreceğini açıkladı. 

İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı İzedi, Suriye-İsrail sınırındaki Kuneytra kentine düzenlenen hava saldırısında hayatını kaybeden İranlı general Muhammed Ali Allahdadi'nin Kirman kentinde düzenlenen cenaze töreni sonrasında gazetecilere açıklama yaptı.

İran'ın saldırıya nasıl yanıt vereceğinin sorulması üzerine İzedi, İran'ın İsrail'e karşı savaşan gruplara yardıma devam edeceğini vurgulayarak, "İslam savaşçıları, şehitlerinin intikamını güçlü bir şekilde alacak" diye konuştu.

İzedi, bir soru üzerien İran'ın, Suriye'ye müdahale etmediğini ve ülkede güvenliği sağlamak için Suriye hükümetine "danışmanlık yardımında" bulunduğunu savunarak, "İran, güvenliğin sağlanması için Suriye hükümeti ve halkına verdiği danışmanlık yardımlarına devam edecek" ifadesini kullandı.

İsrail'in, Suriye-İsrail sınırındaki Kuneytra kentinde devriye gezen Hizbullah konvoyuna pazar günü düzenlediği iddia edilen hava saldırısında, Hizbullah'ın üst düzey komutanlarından Muhammed İsa ve eski Hizbullah komutanlarından İmad Mugniye'nin oğlu Cihad Mugniye'nin de aralarında bulunduğu 6 Hizbullah üyesinin öldüğü duyurulmuştu.

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT

3 Yorum