1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'ta Bilanço Ağırlaşıyor: 74 Ölü 3 Bin 654 Yaralı
Irak'ta Bilanço Ağırlaşıyor: 74 Ölü 3 Bin 654 Yaralı

Irak'ta Bilanço Ağırlaşıyor: 74 Ölü 3 Bin 654 Yaralı

Irak İnsan Hakları Yüksek Komisyonu, hükümet karşıtı gösterilerin üçüncü gününde ölenlerin sayısının 74’e yükseldiğini bildirdi.

27 Ekim 2019 Pazar 22:59A+A-

Irak güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu ölü ve yaralı sayısı her geçen gün artıyor.

İnsan Hakları Yüksek Komisyonu verilerine göre, geçtiğimiz üç günde Irak’taki protesto gösterilerinde ölenlerin sayısı 74’e yükseldi.

Komisyon tarafından yayımlanan bildiriye göre, geçtiğimiz günlerde Başkent Bağdat ve Irak’ın farklı kentlerinde yeniden başlayan gösterilerde aralarında güvenlik güçleri, özel koruma ve vatandaşlarının da bulunduğu 74 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 654 kişi ise yaralandı.

Ayrıca hükümet ve parti binaları olduğu tespit edilen 90 bina ve iş yeri ateşe verilerek zarar gördüğü belirtildi.

Irak'ta 4 milletvekili istifa etti

Öte yandan Irak'ta devam eden gösteriler nedeniyle 4 milletvekili görevinden istifa etti.

Irak Komünist Partisi üyeleri ve Sairun Koalisyonu milletvekilleri Raid Fehmi ve Hayfa el-Emin düzenledikleri ortak basın toplantısında, ülkede devam eden gösterilerdeki taleplerin hükümet tarafından yerine getirilmemesi nedeniyle görevlerinden istifa ettiklerini duyurdu.

Irak Meclisi Basra Milletvekili Muzahim Temimi ile eski Başbakan Haydar el-İbadi liderliğindeki Nasır Koalisyonu Milletvekili Taha Difai de aynı gerekçeyle istifa ettiğini açıkladı.

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto amacıyla ülkenin farklı bölgelerinde gösteriler düzenliyor. 1 Ekim'de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere dün tekrar başladı. Başta Bağdat olmak üzere ülkenin orta ve güney kentlerine yayılan eylemlerde ekim başından bu yana yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetti, 8 bine yakın kişi yaralandı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT