1. HABERLER

  2. HABER

  3. İnsani Koridor Açılması Konusunda Anlaştılar
İnsani Koridor Açılması Konusunda Anlaştılar

İnsani Koridor Açılması Konusunda Anlaştılar

Ukrayna hükümeti ve doğudaki Rusya yanlısı ayrılıkçılar bölgedeki sivillerin tahliye edilmesi için "insani koridor" açılması konusunda anlaşmaya vardı.

06 Şubat 2015 Cuma 14:09A+A-

Ukrayna hükümeti ve doğudaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların, bölgedeki sivillerin güvenli şekilde tahliye edilmesi için ''insani koridor'' açılması konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

Ukrayna İçişleri Bakan Danışmanı Zorian Shkiryak, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, taraflar arasında ''yeşil koridor'' açıldığını doğruladı. Donetsk'teki ayrılıkçıların Sözcüsü Eduard Basurin de bugün bin kişinin bölgeden tahliye edilmesini beklediklerini belirtti.

Ayrılıkçıların kontrolündeki iki ana kenti demiryoluyla birbirine bağlayan Debaltseve'deki sivillerin bugün tahliye edileceği tahmin ediliyor. Çok sayıda otobüs ve askeri araç, yaklaşık iki haftadır su ve elektrik hizmeti verilemeyen Debaltseve'ye yakın Vuhelhirsk'de bekletiliyor.

Bu arada, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, Ukrayna'nın doğusundaki krize çözüm bulmak amacıyla Minsk mutabakatının hayata geçirilmesi için ortak öneri hazırladığı bildirildi.

Kiev'de dün temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Hollande ile Merkel'in, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den Ukrayna'nın doğusundaki krizin çözümüne ilişkin öneri aldıklarını ve Avrupalı liderlerin de doğuda barışın sağlanması için kendi tekliflerini hazırladıklarını dile getirmişti.

Merkel ve Hollande'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmek üzere bugün Moskova'ya geçmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT