1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. "Haziranda Yüzlerce Filistinli Tutuklandı ve Her Gün Mescidi Aksa Kirletildi"
"Haziranda Yüzlerce Filistinli Tutuklandı ve Her Gün Mescidi Aksa Kirletildi"

"Haziranda Yüzlerce Filistinli Tutuklandı ve Her Gün Mescidi Aksa Kirletildi"

Hamas'ın Batı Şeria'daki Basın Bürosu'ndan rapora göre, Haziran ayında yüzlerce Filistinli tutuklandı ve her gün Mescidi Aksa kirletildi.

06 Temmuz 2020 Pazartesi 13:58A+A-

İsrail işgal güçlerinin Batı Şeria ve Kudüs'teki Filistinlilere yönelik hak ihlalleri Haziran 2020 süresince artış gösterdi. Bu ay içinde yaralanan Filistinli sayısı 155'i bulurken tutuklanan Filistinli sayısı da bir önceki aya nispetle artış göstererek 478'i buldu. 

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Batı Şeria Basın Bürosu tarafından yayınlanan periyodik rapora göre Haziran ayı boyunca İsrail işgal güçleri tarafından Filistinlilere yönelik olarak gerçekleştirilen hak ihlali toplam 2150'yi buldu. Bu süre içinde Kudüs'teki hak ihlalleri de en yüksek sayıya ulaşarak 474 oldu. 

Rapora göre Mayıs ayı içinde Mescidi Aksa'ya baskın düzenleyen yahudi yerleşimci sayısı 75 olurken bu sayı Haziran ayında 1801'i buldu. 48 Filistinliye de Mescidi Aksa'dan uzaklaştırma cezası verildi. Bunların başında da Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescidi Aksa'nın hatibi İkrime Sabri yer alıyor. 

Batı Şeria bölgesinde Haziran ayı içinde işgal askerleri tarafından 325 baskın düzenlendi. 189 adet de evlere baskın düzenlenerek arama işlemi gerçekleştirildi. 492 adet de kalıcı veya geçişi kontrol noktası oluşturuldu. Bu sayı ise bir önceki ay kurulan kontrol noktası sayısının iki katıydı. 

Yahudi yerleşim alanlarını genişletme amacıyla arazi gaspı, kurutma ve yol açma işlemi sayısı da 28'i buldu. Yahudi yerleşimciler tarafından düzenlenen baskınların sayısı ise 72 oldu. 

İşgal güçleri Haziran ayı içinde Filistinlilere ait 43 evi, 81 iş yerini yıktı. Yıkılan iş yerlerinin arasında ticari amaçla kullanılanlar, zirai amaçla kullanılanlar ve iş için kullanılan barakalar var. Bir önceki ay yıkılan iş yeri sayısı ise 77 olmuştu. 26 gasp işlemi gerçekleştirildi. Gasp edilenler arasında mal varlıkları, hazırlık malzemeleri ve araçlar var. 

Rapora göre işgalci askerlerin ve yahudi yerleşimcilerin gerçekleştirdiği silahlı saldırı sayısı ise 114 oldu. İbadethanelere ve kutsal mekanlara yönelik saldırıların sayısı ise 21'i buldu. 

Kudüs, El-Halil ve Nablus İsrail işgal güçlerinin en çok saldırılarına ve hak ihlallerine şahit olan bölgeler oldu. Bunların birincisinde 474, ikincisinde 272, üçüncüsünde ise 222 hak ihlali gerçekleşti. 

Filistin Enformasyon Merkezi

HABERE YORUM KAT