1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Han Asel’de Direnişçilerin Büyük Zaferi
Han Asel’de Direnişçilerin Büyük Zaferi

Han Asel’de Direnişçilerin Büyük Zaferi

Han Asel’i tamamen ele geçiren Suriyeli direnişçiler, Esed yönetiminin Halep'e ikmal yolunu kesti. Çatışmalarda 550 asker öldürüldü.

26 Temmuz 2013 Cuma 12:56A+A-

Suriyeli direniş grupları birkaç gündür süren çatışmalar sonrasında stratejik öneme sahip Han Asel'i ele geçirdi. Esed güçlerine bağlı askerlerin cesetlerini, çatışma alanından Suriye Kızılayı topladı.

Samet Doğan ve Bülent Şahin Erdeğer’in haberi:

-AA- Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerle, Esed güçleri arasında Halep'in stratejik öneme sahip Han Asel beldesinde yoğun çatışmalar yaşanırken, AA ekibinin girmeyi başardığı Han Asel’de, günlerdir devam eden çatışmalar sonrası ÖSO birlikleri kontrolü tamamen ele geçirdi. Çatışmalarda aralarında üst düzey subayların da bulunduğu 550 Esed askeri hayatını kaybetti.

Suriye Kızılayı ölen 550 askerin cesetlerini sokaklardan toplayarak kamyonlarla Esed güçlerinin hakim olduğu bölgeye taşıdı.

Halep'in güney batısında yer alan Han Asel beldesi, Halep'te çatışmaların yaşandığı büyük cephelerinden biriydi. Mart ayında kasabada Esed güçlerinin kimyasal silah kullanarak 30'dan fazla kişinin ölümüne sebep olduğu iddia edilmişti. 

HAN ASEL NEDEN ÖNEMLİ?

Muhalif silahlı grupların, Halep'in kuzeyinde bulunan Esed güçlerine yapılan ikmal hatlarını kesme çabaları sürüyor. Halep'in güneyi ile kuzeyini birbirine bağlayan Han Asel'in muhaliflerin eline geçmesi, Esed yönetiminin Halep'te kaybettiği bölgeleri geri almak için başlattığı saldırıların sekteye uğramasına sebep oluyor.

ÖSO, sivil halkı Suriye'nin merkezini Halep'e bağlayan ana yoldan uzak durmaları yönünde uyarmış ve burasının askeri bölge ilan edildiğini duyurmuştu. ÖSO'nun uyarısı, kuzeyde askeri durumun geçtiğimiz yazdan bu yana çıkmaza girdiği bölgede saldırıya geçerek 3 kasabayı birden ele geçirdiği günün ertesinde geldi. 

Esed güçleri ve Hizbullah milisleri, başkent Şam'ı Halep'e bağlayan kuzey-güney ana yolunu kesmesi sebebiyle Han Asel'i kuzeydeki kuvvetlerine ikmal yapmak için kullanıyordu. Muhalifler Han Asel'de elde ettikleri başarı ile Esed yönetiminin Humus'a bağlı Kusayr kasabasını ele geçirmesinin rövanşını almış oldu.   

Buranın ele geçirilmesiyle yerel aktivistlerin deyimiyle muhalifler, şehri çevreleyen neredeyse tüm banliyölerini ve şehrin büyük kısmını kontrol altına almış oldu.  Ayrıca ÖSO ve diğer silahlı gruplar, stratejik bölgeyi ele geçirerek rejim için çok önemli olan Askeri Akademi, Topçu Okulu ve Bilimsel Araştırma Merkezi gibi mevkilere daha da yaklaşmış oldular. Özellikle Halep Askeri Akademisi rejimin Halep'teki operasyonlarının yönetildiği merkez olarak biliniyor.

AA HAN ASEL'E GİRDİ

Çatışmaların devam etmesi nedeniyle kaldırılamayan cesetlerden kötü kokular yayılırken, ÖSO birlikleri kontrolü ele geçirdikten sonra cesetlerin toplanarak Esed rejimine iade edilmesi için Suriye Kızılayı’nın beldeye girmesine izin verdi.

Suriye Kızılayı ise yaklaşık yirmi kişiden oluşan bir ekiple Han Asel’e gelerek, ceset torbalarıyla çatışma bölgesinde kalan cesetleri toplayarak kamyonlara taşıdı. Ceset toplama işlemi bittikten sonra Kızılay ekipleri konvoy halinde Esed yönetiminin kontrolündeki bölgeye hareket etti.

AA muhabirine konuşan Ensar Tugayı komutanı Ebu Şahud, “Çatışmalar bittikten sonra ÖSO Operasyonlar Birimi, cesetlerin ailelerine teslim edilmesi kararını verdi. Ardından Suriye Kızılayı ile bağlantı kurup cesetleri toplamaları için çatışma alanına çağırdık. Şu an bu işlemi yürütüyoruz” dedi.

Cenazelerin defnedilmesinin insani bir durum olduğunu belirten Ebu Şehud, "Son çatışmada toplam 550 Esed askeri öldü, cesetleri ise ailelerine gönderilmek üzere rejime iade ediliyor” diye konuştu.

Aynı zamanda birçok askeri de esir aldıklarını belirten Ebu Şuhud, yoğun çatışma sonrası bölgeyi kontrol altına alarak 2 tankı da ele geçirdiklerini kaydetti.

Öte yandan bölgede Suriye ordusuna ait çok sayıda askeri yığınağın olduğu kaydedilirken, bölgedeki askeri birliklerin kullandığı petrol yığınağının da Han Asel’de olduğu kaydediliyor.

Belde çevresinde silahlı muhaliflerle düzenli ordu arasında çatışmalar sürerken Esed güçleri beldeyi uçak ve topçu ateşiyle vurmaya devam ediyor. Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), ÖSO'nun, 23 Temmuz'da Han Asel'i tamamen ele geçirdiğini duyurmuştu.

Mücahidlerin zafer yürüyüşü: Lebbeyk Ya Allah!

Çatışmalar esnasında mücahidler çocukları ve kadınları korumaya aldı:

Çatışmalar esnasında MIG uçağı böyle vuruldu:

Etiketler : , , , , , ,

HABERE YORUM KAT

4 Yorum