1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hamas'tan Yeni Yunan Lidere Tebrik
Hamas'tan Yeni Yunan Lidere Tebrik

Hamas'tan Yeni Yunan Lidere Tebrik

Hamas Yunanistan'da seçimleri kazanan solcu Syriza Partisi'nin lideri Tsipras'ı tebrik etti. Hamas, partinin İsrail'in Filistinlilere yönelik politikalarına karşı tutumu sebebiyle de teşekkür etti.

27 Ocak 2015 Salı 16:03A+A-

Hamas, Aleksis Tsipras'ın Gazze'ye uygulanan ambargo ve saldırılar sebebiyle İsrail'e takınan tavırdan dolayı memnuniyetini aktardı. 

Hamas ayrıca, bu sonuçların Filistinlerin mücaelesine destek sağlayacağını umduklarını belirtti.

Yunanistan'da hükümet çoğunluğunu iki sandalye ile kaçıran ve 13 milletvekili çıkaran ANEL ile hükümet kurma konusunda uzlaşan solcu Syriza'nın lideri Tsipras yemin ederek göreve başlamıştı. Hükümeti kurma yetkisini almak üzere bugün Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ı ziyaret eden Tsipras, parlamentoda çoğunluğu sağladığı için Papulyas’ın huzurunda yemin etti.

Parti programında Filistin devletine destek

Radikal sol bir parti olarak bilinen Syriza İsrail'in Filistin politikalarına takındığı olumsuz tavırla biliniyor. Parti programında ise 1967 sınırları temelinde kurulacak Filistin devletine destek verilmesi ve İsrail ile olan askeri işbirliğine de son verilmesi maddeleri yer alıyor. 

Parti lideri Tsipras, geçtiğimiz yıl Gazze'ye düzenlenen saldırılar sonraso Atina'daki protesto yürüyüşüne katılmış ve "İsrail'in çocukları öldürmesi kabul edilemez. Burada barış içinde yaşamak ve Filistin halkıyla dayanışmamızı göstermek için seslerimizi ve güçlerimizi birleştirmeliyiz" demişti. 

Tsipras ayrıca, "Siviller ve çocuklar Avrupa kıtasıyla sınırı olan aynı denizin sahilinde öldürülüyorsa buna sessiz kalamayız. Çünkü bugün Akdeniz'in diğer tarafında olursa yarın bizim tarafımızda da olabilir" dedi. 

İsrail - Yunanistan ilişkileri istihbarat, askeri ve ekonomik olarak 2008'den bu yana gelişme kaydetmekteydi. 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT